more_horiz
Wiadomości

Bezpieczeństwo w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zabrała głos

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 00:44
W siedzibie organizacji w Wiedniu szef MAEA Rafael Grossi oświadczył, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) nie widzi bezpośredniego zagrożenia w ukraińskiej elektrowni atomowej w Enerhodarze, po tym, jak władze Ukrainy poinformowały agencję, że pomiary promieniowania pozostają na normalnym poziomie. W piątek i sobotę wojska rosyjskie ostrzelały teren elektrowni.
MAEA: Nie ma bezpośredniego zagrożenia w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
MAEA: Nie ma bezpośredniego zagrożenia w Zaporoskiej Elektrowni JądrowejFoto: PAP/EPA/RUSSIAN EMERGENCIES MINISTRY HANDOUT

Na podstawie informacji przekazanych przez Ukrainę eksperci MAEA ocenili, że w wyniku incydentu nie ma bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa jądrowego - powiedział dyrektor generalny Grossi.

Bezpieczeństwo jądrowe

Dyrektor Grossi ponownie wyraził swoje poważne zaniepokojenie sytuacją w Zaporoskej Elektrownia Jądrowej oraz podkreślił, że wszelkie działania wojskowe zagrażające bezpieczeństwu jądrowemu muszą się zakończyć. Ponownie zaznaczył potrzebę jak najszybszego udania się do elektrowni misji ekspertów MAEA, aby pomóc w ustabilizowaniu sytuacji w zakresie bezpieczeństwa jądrowego.

MAEA jest w ścisłym kontakcie z władzami Ukrainy i nadal monitoruje sytuację w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony - zaznaczył dyrektor Grossi.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres nazwał ostrzał elektrowni "samobójczym" i również zaapelował o dostęp międzynarodowych ekspertów do terenu elektrowni.

Zaporoska elektrownia

Zaporoska Elektrownia Atomowa została zbudowana w latach 1980–1986 i jest największą siłownią jądrową w Europie. Przed rosyjską inwazją pracowało w niej sześć reaktorów, każdy o mocy 950 MW. 

W okupowanej elektrowni pracuje ukraiński personel. W ciągu ostatnich dni na terytorium obiektu, m.in. w okolicach składów zużytego paliwa, ale też samego reaktora spadały rosyjskie rakiety.

W reakcji na te ataki prezydent Wołodymyr Zełenski skomentował, że potrzebna jest zdecydowana odpowiedź społeczności międzynarodowej. "Rosyjski terror związany z obiektami nuklearnymi musi spotkać się z silniejszą odpowiedzią świata, w tym sankcjami na rosyjski sektor jądrowy i paliwo nuklearne" - przekazał prezydent Ukrainy w niedzielę, po rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem.

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także