more_horiz
Wiadomości

Rosjanie stracili dziewięć samolotów jednej doby. Wcześniej informowano o wybuchu na Krymie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 10:34
Rosjanie ostatniej doby stracili 9 samolotów- poinformował Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych. Ukraińscy wojskowi nie mówią o tym wprost, ale maszyny mogły być zniszczone w wyniku wczorajszych wybuchów na okupowanym przez Rosjan Krymie.
Sztab generalny: rosyjskie wojska straciły w ciągu minionej doby dziewięć samolotów
Sztab generalny: rosyjskie wojska straciły w ciągu minionej doby dziewięć samolotówFoto: ALEXANDER ERMOCHENKO / Reuters / Forum

Codzienny komunikat ukraińskiego Sztabu Generalnego, oprócz innych strat Rosjan, mówi też o dziewięciu rosyjskich samolotach. Mimo spekulacji, Ukraina oficjalnie nie przyznała się do spowodowania eksplozji na lotnisku w Nowofedoriwce na okupowanym Krymie.

Wybuch w bazie lotniczej

Jak jednak zaznaczył rzecznik ukraińskiego Dowództwa Sił Powietrznych Jurij Ihnat, według jego informacji, zniszczony tam został skład amunicji i być może znajdujące się na lotnisku maszyny. Według ukraińskich danych było ich tam około dziesięciu, m.in Su-30SM, Su- 24, Ił-76 i helikoptery.

Jurij Ihnat przypomniał, że na okupowanym półwyspie znajduje się jeszcze pięć lotnisk wykorzystywanych przez rosyjską armię.

Rosjanie potwierdzili wybuchy i pożar w ich bazie na Krymie, ale nie podali ich przyczyny.

Posłuchaj
00:50 11883341_1.mp3 Ukraina. Rosjanie ostatniej doby stracili 9 samolotów. Relacja: Paweł Buszko (IAR) 

***

Amerykański dziennik "New York Times" poinformował, powołując się na anonimowe źródło w ukraińskim wojsku, że za wybuchami stoją siły zbrojne Ukrainy, które do przeprowadzenia tej operacji użyły wyłącznie pocisków rodzimej produkcji. Te doniesienia nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Kijów ani Moskwę.

Od pozycji ukraińskich na linii frontu w obwodzie chersońskim Nowofedoriwkę dzieli około 200 km w linii prostej.

as

Zobacz także

Zobacz także