more_horiz
Wiadomości

Rosyjski gaz wciąż płynie do Europy. Hiszpania zwiększyła dostawy rok do roku

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 23:10
Między styczniem a lipcem 2022 r. dostawy gazu ziemnego z Rosji do Hiszpanii zwiększyły się o 15 proc. rok do roku - wynika z danych spółki Enagas odpowiedzialnej za utrzymanie i obsługę hiszpańskiej infrastruktury gazowej. W ujęciu miesiąc do miesiąca, import rosyjskiego gazu do Hiszpanii spadł jednak w lipcu 2022 r. o 40 proc.
Hiszpania zwiększyła import gazu z Rosji rok do roku - poinformował hiszpańska spółka gazownicza
Hiszpania zwiększyła import gazu z Rosji rok do roku - poinformował hiszpańska spółka gazowniczaFoto: 63ru78/Shutterstock

Zgodnie z raportem hiszpańskiej firmy, w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2022 r. w Rosji kupiono gaz ziemny odpowiadający 28,2 tys. GWh, z czego w lipcu było to 5,3 tys. GWh.

Enagas zauważył, że w czerwcu br. Hiszpania sprowadziła z Rosji rekordową ilość gazu ziemnego, odpowiadającego 8,7 tys. GWh.

Kreml czwartym dostawcą paliwa

Rosja jest czwartym dostawcą gazu ziemnego do Hiszpanii z udziałami na poziomie 10,7 proc. wśród wszystkich państw, z których Madryt importuje surowiec. Najwięcej od stycznia do lipca br. dostarczyła Algieria (23,3 proc.), Stany Zjednoczone (23,2 proc.) oraz Nigeria (16 proc.).

Enagas wskazał, że w porównaniu do 2021 r. wielkość dostaw gazu z Algierii do Hiszpanii spadła o 42 proc. Od stycznia do lipca br. Madryt kupił tam surowiec odpowiadający 64,5 tys. GWh, z czego 93 proc. dotarło gazociągiem Medgaz.

Turcja płaci w rublach

Rosyjski gaz importuje także Turcja. Prezydent Recep Tayyip Erdogan potwierdził w sobotę, że Ankara zgodziła się na częściową płatność za rosyjski gaz w rublach. Polityk rozmawiał między innymi w tej sprawie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w rosyjskim Soczi nad Morzem Czarnym.

- Drzwi Turcji są otwarte dla wszystkich. Porozumieliśmy się z Putinem, w kwestii płatności w rublach za sprzedawany przez Rosję gaz. Mamy nadzieję, że przyniesie to finansowy zysk obu stronom - powiedział prezydent Erdogan po rozmowach z prezydentem Rosji.

Czytaj także:

Polska jest jednym z największych odbiorców gazu w Europie, źródło: PAP Infografika Polska jest jednym z największych odbiorców gazu w Europie, źródło: PAP Infografika

mbl


Zobacz także

Zobacz także