more_horiz
Wiadomości

Konferencja darczyńców na rzecz Ukrainy. Zełenski ostrzega: Czarnobyl może się powtórzyć

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 13:07
- Czarnobyl może się powtórzyć - ocenił prezydent Wołodymyr Zełenski, nawiązując tym samym do przejęcia przez Rosję elektrowni jądrowej w Zaporożu. Przywódca przemawiał podczas konferencji darczyńców na rzecz Ukrainy w Kopenhadze.
W czwartek w Kopenhadze odbywa się konferencja ws. wsparcia dla Ukrainy
W czwartek w Kopenhadze odbywa się konferencja ws. wsparcia dla UkrainyFoto: twitter.com/MON_GOV_PL

Przywódca Ukrainy podkreślił, że Rosja "wykorzystuje dziś możliwość wywołania katastrofy atomowej jako środek szantażu w czasie wojny". - Taka katastrofa, jak ta w Czarnobylu, może się wydarzyć ponownie. Ryzyko jest duże. To, co robi Rosja w elektrowni w Zaporożu, gdzie jest aż sześć bloków, stanowi zagrożenie nie tylko dla Europy, ale świata - przekonywał Wołodymyr Zełenski, który przemawiał za pomocą łącza wideo.

Prezydent przypomniał, że w 1986 roku, gdy doszło do katastrofy w Czarnobylu, to szwedzkie i duńskie władze jako pierwsze poinformowały o wystąpieniu skażenia. Związek Radziecki, którego spadkobiercą jest Rosja, milczał.

Prezydent Ukrainy nazwał ponadto Rosję "państwem terrorystycznym". Zaapelował do przedstawicieli 25 krajów, którzy uczestniczą w kopenhaskim forum, o pomoc w zdobyciu broni, amunicji oraz dalsze wsparcie finansowe. - Musimy mieć tyle amunicji, ile potrzebujemy - zaznaczył.

Szef MON w Kopenhadze

Współgospodarzami spotkania w Kopenhadze są ministrowie obrony Danii, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Do udziału zaproszono szefów resortów obrony innych państw, w tym krajów Europy Północnej i Wschodniej. Polskę reprezentuje wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

MON przypomina na Twitterze, że spotkanie to jest uzupełnieniem prac i dyskusji w ramach Ukraine Defence Contact Group, która została powołana przez Stany Zjednoczone w marcu tego roku w Bazie Sił Powietrznych USA w Ramstein, w reakcji na napaść Rosji na Ukrainę.

Jak przypomina resort obrony, Polska jest jednym z najbardziej aktywnych państw wspierających Ukrainę, zarówno w zakresie pomocy mieszkańcom, jak i dostaw sprzętu, których wartość jest szacowna na 1 miliard 700 milionów dolarów.

Konferencja ws. wsparcia Ukrainy

Według ministra obrony Danii Mortena Bodskova celem konferencji jest zorganizowanie "trzeciej fazy wsparcia" dla Ukrainy. - Wojna zapowiada się długa. Ukraina musi mieć pewność, że darowizny broni będą kontynuowane w długim okresie - podkreślił.

Jak dodał, pierwszą fazą było spontaniczne przekazywanie broni, gdy kraje dokonywały przeglądu swoich zapasów. Następnie pomoc była bardziej skoordynowana między państwami, odpowiadano na konkretne prośby ukraińskiego wojska.

Według duńskiego dziennika "Politiken" duński rząd poinformuje o przekazaniu dodatkowych 820 mln koron (110 mln euro) Ukrainie na pomoc w obronie przed rosyjską agresją.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:28 11885041_1.mp3 Premier Danii Mette Frederiksen: Ukraina nie może być pozostawiona sama sobie w walce z rosyjską inwazją (IAR) 

Zobacz także: Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia

ng

Zobacz także

Zobacz także