more_horiz
Wiadomości

Ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową. Ukraińskie MSZ apeluje o przysłanie misji obserwacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 20:52
Rosjanie ostrzelali teren Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Nie doszło do uszkodzenia reaktora. To kolejny tego typu rosyjski atak na obiekt. Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych apeluje o przysłanie misji obserwacyjnej. 
Ukraina: Rosjanie ostrzelali teren Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Ukraina: Rosjanie ostrzelali teren Zaporoskiej Elektrowni JądrowejFoto: PAP/EPA/RUSSIAN EMERGENCIES MINISTRY HANDOUT

Ukraiński Enerhoatom poinformował, że pięć rosyjskich pocisków spadło w pobliżu budynku komendantury elektrowni. Kolejne pięć - w pobliżu straży pożarnej. Jej zadaniem jest ochrona obiektu przed pożarami oraz ich gaszenie w razie sytuacji nadzwyczajnych. Poziom promieniowania na terenie elektrowni jest w normie.

Szef ukraińskiej dyplomacji zaapelował do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i ONZ o przysłanie misji obserwacyjnej. Zaznaczył, że wysłał w tej sprawie listy do tych instytucji. Dmytro Kułeba podkreślił, że wojskowi eksperci ONZ mogą ocenić zagrożenie dla bezpieczeństwa jądrowego spowodowane okupacją i militaryzacją elektrowni przez rosyjski wojsko. Dodał, że misja powinna przybyć do okupowanej elektrowni wyłącznie przez terytorium Ukrainy.

Apel sekretarza generalnego ONZ

W ciągu ostatnich dni Rosjanie kilkukrotnie ostrzelali teren Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej uszkadzając część infrastruktury. Rosjanie kontrolują obiekt od marca. W elektrowni pracuje ukraiński personel.

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

"Jakiekolwiek uszkodzenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej może mieć katastrofalne skutki dla całego regionu. Wzywam wojska Rosji i Ukrainy do natychmiastowego wstrzymania wszelkich działań zbrojnych w jej pobliżu i demilitaryzacji obiektu" - zaapelował sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

"Ten obiekt nie może być wykorzystywany w ramach jakiejkolwiek operacji wojskowej. Zamiast tego potrzebna jest pilna umowa techniczna dotycząca ustanowienia bezpiecznej strefy zdemilitaryzowanej, która zapewniłaby bezpieczeństwo tego obszaru" - napisał Guterres w oświadczeniu.

Posłuchaj
00:58 11885705_1.mp3 Rosjanie ostrzelali teren Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Nie doszło do uszkodzenia reaktora. O szczegółach z Kijowa Paweł Buszko (IAR) 

Czytaj także:

ASP


Zobacz także

Zobacz także