more_horiz
Wiadomości

Atak nożownika na Salmana Rushdiego. Sprawca nie przyznał się do winy

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 05:55
Sprawca ataku na brytyjskiego pisarza Salmana Rushdiego nie przyznał się do winy, chociaż złożył zeznania. 24-letni Hadi Matar został wstępnie przesłuchany przez amerykański sąd. Prawnicy spodziewają się długiego procesu.
Salman Rushdie od razu po zamachu został przetransportowany helikopterem do szpitala
Salman Rushdie od razu po zamachu został przetransportowany helikopterem do szpitalaFoto: PAP/EPA/@HoratioGates3

Sprawca ataku został aresztowany na miejscu. Jest nim 24-letni mieszkaniec New Jersey Hadi Matar, który jako dziecko wyemigrował z rodzicami do USA z Libanu.

Atak na Salmana Rushdiego. Sprawca się nie przyznaje

W sobotę, jak poinformował jego wyznaczony przez sąd obrońca Nathaniel Barone, podczas pierwszego przesłuchania przed sądem, nie przyznał się do winy.

Było to przesłuchanie wstępne. Jak oceniają prawnicy zapowiada się długi proces, który może potrwać nawet kilka miesięcy.

75-letni Salman Rushdie, to brytyjski pisarz urodzony w rodzinie o tradycjach muzułmańskich w Indiach. W  ostatnich latach mieszkał w Nowym Jorku. W piątek miał wystąpić w ośrodku edukacyjnym Chautauqua Institution w stanie Nowy Jork. Gdy wszedł na scenę, został zaatakowany nożem. Pisarz otrzymał kilka ciosów, w tym w szyję i brzuch.

Zamach na tle religijnym?

Natychmiast został przetransportowany helikopterem do szpitala. Po wielogodzinnej operacji leży w szpitalu pod respiratorem. Jego stan jest poważny, ma uszkodzoną wątrobę i przecięte nerwy. Prawdopodobnie straci zranione oko. Pisarz nie może też mówić.

Według prokuratury, atak był zaplanowany i przeprowadzany z premedytacją. Jako autor słynnej książki "Szatańskie wersety" Rushdie naraził się na oskarżenia muzułmanów, że jego dzieło zawiera bluźniercze fragmenty. Fundamentaliści islamscy wydali na niego wyrok śmierci (fatwę).

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także