more_horiz
Wiadomości

Nowa Zelandia przeszkoli ukraińskich żołnierzy. Kolejny kraj dołącza do brytyjskiego programu

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 03:15
Nowa Zelandia jest kolejnym krajem, który dołączył do kierowanego przez Wielką Brytanię programu szkoleń ukraińskich żołnierzy na brytyjskich poligonach - przekazało w poniedziałek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.
Nowa Zelandia dołącza do programu szkoleń ukraińskich żołnierzy
Nowa Zelandia dołącza do programu szkoleń ukraińskich żołnierzyFoto: Vyacheslav MadiyevskyyUkrinform / ddp images / Forum

"Jestem niezwykle zadowolony, że Nowa Zelandia rozszerzyła swoje wsparcie dla kierowanego przez Wielką Brytanię szkolenia ukraińskich sił zbrojnych. Nowozelandzka pomoc, podobnie jak innych naszych zagranicznych partnerów, zapewni kluczowe doświadczenie i umiejętności dzielnym mężczyznom i kobietom z Ukrainy walczącym o swój kraj" - oświadczył brytyjski minister obrony Ben Wallace.

Międzynarodowe szkolenie

Nowozelandzki rząd wcześniej sprecyzował, że wyśle do Wielkiej Brytanii 120 żołnierzy.

Program szkolenia ukraińskich żołnierzy na brytyjskich poligonach ogłosił podczas wizyty w Kijowie w czerwcu premier Boris Johnson. Jak wówczas zapowiadał, w ramach programu w ciągu 120 dni będzie mogło zostać przeszkolonych 10 tys. Ukraińców. Mówił też, że oprócz Brytyjczyków szkolenia mogliby prowadzić również żołnierze z innych sojuszniczych państw.

Od tego czasu akces do programu zgłosiły Holandia, Kanada, Szwecja, Dania, Finlandia i Norwegia.

Stan wyjątkowy

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przedłużyła w poniedziałek stan wojenny oraz powszechną mobilizację w kraju na kolejnych 90 dni, czyli do 21 listopada – poinformowali deputowani Ołeksij Honczarenko i Jarosław Żelezniak w mediach społecznościowych.

Stan wojenny został wprowadzony w Ukrainie 24 lutego, czyli w dzień wtargnięcia wojsk rosyjskich na terytorium kraju. Był on od tego czasu kilkakrotnie przedłużany.

as

Zobacz także

Zobacz także