more_horiz
Wiadomości

Ukraińcy odpierali kolejne szturmy, Rosjanie atakowali cywilne obiekty [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 23:55
Zakończył się 174. dzień wojny na Ukrainie. Poniżej przedstawiamy zapis wtorkowej relacji.
Sztab Generalny: kilka rosyjskich szturmów odpartych w Donbasie, walki trwają
Sztab Generalny: kilka rosyjskich szturmów odpartych w Donbasie, walki trwająFoto: Facebook/Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zapis relacji:

23:44

Nikopol pod ciągłym ostrzałem Rosjan.

23:00

Dziś po południu doszło do kolejnego ostrzału miasta Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim. Rosjanie ostrzeliwują je z drugiego brzegu Dniepru. Atak rosyjski na ten teren trwa od miesiąca - zginęło 16 osób.

22:31

Wielka Brytania zaprzeczyła we wtorek twierdzeniom Rosji, jakoby odrzutowiec RAF-u wszedł w kole podbiegunowym w rosyjską przestrzeń powietrzną. Rosja nazwała to "celową prowokacją".

22:04

Rosyjscy hakerzy zaatakowali stronę internetową ukraińskiej państwowej firmy odpowiedzialnej za przemysł jądrowy Energoatom - poinformowało przedsiębiorstwo. Trzygodzinny atak nie spowodował jednak poważnych problemów.

21:43

Od września czas pracy fińskich urzędników przeznaczony na przyjmowanie wniosków o wizy dla Rosjan będzie zmniejszony o połowę – podało we wtorek wieczorem w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych Finlandii. W praktyce oznacza to, że liczba przyjmowanych wniosków wizowych spadnie do ok. 500 dziennie, w tym wniosków o wizy turystyczne - do ok. 100.

21:02

Maruderzy rosyjscy wywozili na Białoruś dobro zrabowane w Buczy pod Kijowem i stąd wysyłali - via Białoruś - do Rosji, informuje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

20:59

Rosyjscy okupanci kierują wagony towarowe z obwodu chersońskiego do Nowej Kachowki, gdzie je demontują i wysyłają w częściach na tymczasowo okupowany Krym.

20:02

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres uda się 18 sierpnia na Ukrainę, gdzie spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i z tureckim przywódcą Recepem Tayyipem Erdoganem.

19:24

Siły ukraińskie odparły próby szturmu rosyjskich wojsk m.in. koło Sołedaru i Mazaniwki w obwodzie donieckim; Rosjanie prowadzą działania ofensywne w pobliżu Nowomychajliwki i miejscowości Newelske; walki trwają - poinformował we wtorek Sztab Generalny armii Ukrainy.

18:54

Ponad 20 samolotów mieściło rosyjskie lotnisko wojskowe Hwardijske na anektowanym Krymie, w rejonie, gdzie, według mediów z Rosji, doszło we wtorek do eksplozji - poinformował na Twitterze dziennikarz śledczy portalu Bellingcat Christo Grozew.

18:44

Rozpoczęła się odbudowa zrujnowanych mostów w obwodzie kijowskim. Ich uszkodzenie utrudniało Rosjanom podejście do Kijowa z okupowanych Buczy, Hostomeliu czy Irpinia.

18:43

Na okupowanym Krymie doszło do dwóch eksplozji. Do wybuchu ognia doszło w jednostce wojskowej i rosyjskim składzie amunicji koło Dżankoja, w północnej części półwyspu. Uszkodzona została również stacja transformatorowa obsługująca kolej. Ostrzelano także placówkę wojskową, wybuchła amunicja w magazynie we wsi Qałaj (obecnie Azowskie) w okręgu Dżankoj

17:37
17:23

Władze okupacyjne na Krymie rozszerzyły strefę zagrożenia na poziomie regionalnym.

16:57

Rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat powiedział, że Rosja używa obecnie w wojnie przeciwko Ukrainie około 360 śmigłowców. Dla porównania na początku inwazji, pod koniec lutego, grupa śmigłowców liczyła około 250 maszyn - dodał Ihnat.

16:52

Wybuchy koło miasta Dżankoji: ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji wyjaśniło rosyjską narrację o "ukraińskich dywersantach"

Chodzi o argumenty do wzmożonych kontroli w celu znalezienia "uśpionych agentów" Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. W opinii CPD rosyjscy propagandyści nalegają też na konieczność stosowania środków antyterrorystycznych na Krymie: blokady dróg, czystki personalne, zakaz używania dronów itp.

16:42

Kilka godzin temu na okupowanym Krymie w miejscowości Hwardijske, 20 kilometrów od Symferopola, doszło do dwóch eksplozji. Do domniemanego ataku doszło w koszarach w pobliżu lotniska wojskowego.

Zdaniem ukraińskich mediów atak został przeprowadzony z pomocą drona. Przewodniczący Medżlisu - samorządu Tatarów Krymskich -Refat Czubarow mówi, że na razie jeszcze nie wiadomo dokładnie o szczegółach wybuchów i ich skutków.

16:28

Polska jest po USA na drugim miejscu, jeśli chodzi o pomoc wojskową udzielaną Ukrainie przez kraje zachodnie - podajehiszpański dziennik "El Confidencial".

Rząd Hiszpanii, mimo deklarowanej chęci zaangażowania się we wsparcie Ukrainy, na blisko pół roku od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji znajduje się na odległym 21. miejscu w rankingu państw wspierających Kijów uzbrojeniem - wynika z danych niemieckiego Instytutu Gospodarki Światowej, na które powołał się hiszpański dziennik.

16:17

Jeśli do wtorkowych eksplozji na Krymie użyto aparatów bezzałogowych, to oznacza, że na anektowanym przez Rosję półwyspie, który Moskwa ukazywała jako chronioną twierdzę, działa zorganizowana grupa budująca bądź sprowadzająca potężne drony - ocenił portal BBC News.

Rosyjska redakcja BBC, komentując "na gorąco" wtorkowe eksplozje koło miasta Dżankoj, opisuje je jako "już trzeci przypadek, gdy rosyjskie obiekty wojskowe zostają uszkodzone w wyniku działań pewnych tajemniczych sił".

16:13

1200 moskwa kreml free (1) (1).jpg
Czy dialog z Rosją jest w ogóle możliwy? Dr Bartłomiej Gajos wyjaśnia
16:08

Siły Zbrojne Ukrainy zestrzeliły maszynę z najlepszym pilotem śmigłowca w Rosji. Rok temu na paradzie w Moskwie przed Dniem Zwycięstwa sterował helikopterem i prowadził paradę.

15:35

Po raz kolejny rozmawiałem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem; poinformowałem go o sytuacji na froncie i rosyjskim terroryzmie w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, a także podziękowałem Francji za znaczącą pomoc w zakresie zbrojeniowym - napisał na Twitterze przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

15:00

Na okupowanym Krymie doszło do dwóch eksplozji. Płonie jednostka wojskowa i rosyjski skład amunicji koło Dżankoja, w północnej części półwyspu. Uszkodzona została również stacja transformatorowa obsługująca kolej.

Ostrzelano także placówkę wojskową, wybuchła amunicja w magazynie we wsi Qałaj (obecnie Azowskie) w okręgu Dżankoj - poinformował szef Medżlisu - samorządu Tatarów Krymskich - Refat Czubarow.

Nie są znane dane o ewentualnych ofiarach wśród personelu jednostki. Rosjanie ewakuują ludność cywilną w strefie 5 km od wybuchu.

14:55

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała w Słowiańsku rosyjskiego agenta, który zbierał informacje o rozmieszczeniu i przemieszczaniu jednostek bojowych Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie donieckim.

14:48

Sąd w Ufie skazał Jurija Szewczuka, lidera popularnego zespołu DDT, na grzywnę w wysokości 50 tys. rubli (ok. 3750 zł.) za dyskredytację armii rosyjskiej - poinformował niezależny portal Meduza.

Szewczuk, który w przeszłości nie unikał krytykowania władz na Kremlu, podczas koncertu w Ufie 18 maja stanowczo wypowiedział się przeciwko wojnie na Ukrainie.

14:15

Media informują o kłębach czarnego dymu nad kolejnymi miejscami na Krymie.

13:34

Rakiety do ostrzału Żytomierza zostały wystrzelone z terenu Białorusi - informuje Ukrinform.

13:33

W Żytomierzu słychać eksplozje w wyniku ataku z powietrza.

13:26

W mediach społecznościowych pojawiają się informacje o kolejnych wybuchach na Krymie. Eksplozje słychać w pobliżu rosyjskiej bazy wojskowej pod Symferopolem.

13:21

- Operacja "demilitaryzacja", prowadzona z jubilerską precyzją przez Siły Zbrojne Ukrainy, będzie trwać aż do całkowitego wyzwolenia ukraińskich terytoriów – napisał Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

13:00

Ukraińskie władze poinformowały, że dzisiejsze wydarzenia na Krymie są skutkiem działań sił zbrojnych Ukrainy. Władze rosyjskie przekazały natomiast, że eksplozje są efektem działań sabotażowych.

Poranne wtorkowe wybuchy uszkodziły również infrastrukturę kolejową na Krymie oraz spowodowały konieczność ewakuacji tysięcy ludzi.

12:53

Krasnogwardiejskoje znajduje się około 30 km na południe od miasta Dżankoj, w którego okolicy we wtorek rano wybuchł pożar na stacji transformatorowej oraz nastąpiła seria wybuchów w składzie amunicji.

12:52

W pobliżu miasta Krasnogwardiejskoje w centralnej części Krymu widać kłęby czarnego dymu - poinformowała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media.

12:30

- Dzisiejsze eksplozje na Krymie zostały spowodowane przez pożar w tymczasowym magazynie w pobliżu składu broni -  twierdzi rosyjskie ministerstwo obrony. Informację taką podała państwowa agencja informacyjna RIA.

12:28

Ukraińskie służby zatrzymały mężczyznę, który przekazywał informacje służące później do obierania celów w atakach rakietowych. Zwerbowany przez rosyjską FSB badał lokalizacje i przemieszczanie się jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy oraz zbierał informacje o skutkach ostrzału obiektów infrastruktury cywilnej i krytycznej w Zaporożu.

11:56

Przywódca rosyjskich władz okupacyjnych na Krymie Siergiej Aksionow stwierdził, że detonacja w pobliżu Dżankoj uszkodziła lokalne torowisko kolejowe. Pasażerowie pociągów są teraz przewożeni dalej autobusami.

11:23

Z ukraińskiego portu Piwdennyj do Etiopii wypłynął kolejny statek ze zbożem - poinformowało ministerstwo infrastruktury Ukrainy. Port w Odessie opuściło natomiast pięć statków z ukraińskim zbożem.

Zboże wyczarterowała Organizacja Narodów Zjednoczonych w ramach Światowego Programu Żywnościowego.

11:18

bum 663.jpg
Rosyjska baza wojskowa na Krymie w ogniu. Pożar i eksplodująca amunicja
11:15

Na okupowanym przez Rosję Krymie płonie jednostka wojskowa, a w okolicach miasta Dżankoj wybuchł rosyjski skład amunicji - poinformował przewodniczący Medżlisu Tatarów Krymskich Refat Czubarow.

Według doniesień medialnych, w podstacji transformatorowej w Dżankoj wybuchł pożar, a we wsi Maiske zaczęła eksplodować amunicja. Jak przekazał Refat Czubarow, szef rosyjskich władz okupacyjnych na Krymie Siergiej Aksionow pilnie udał się w tamte rejony. Refat Czubarow poinformował, że Rosjanie otoczyli teren w promieniu 5 kilometrów od epicentrum wybuchów. Ludność cywilna w panice ewakuuje się z półwyspu.

11:02

- Rozpoczęła się ewakuacja ludności z okolic Dżankoja, spowodowana wybuchami amunicji. Nikt nie zdoła się ukryć. A niedługo nie będzie się gdzie wycofać – napisał ukraiński mer Melitopola Iwan Fedorow.

10:26

- Nieduża część obwodu ługańskiego wciąż znajduje się poza kontrolą Rosjan. Codziennie prowadzą oni tam ostrzał, niszcząc miasta. Do referendum przygotowują się tak sobie. Są plakaty i specjalne pomieszczenia, ale na razie nie wskazano konkretnej daty, ponieważ rzeczywiście nie kontrolują całego obwodu - oświadczył Sierhij Hajdaj.

Posłuchaj
00:44 Rosja nie zdobyła całego obwodu ługańskiego i ma kłopot z referendum IAR.mp3 Rosja nie zdobyła całego obwodu ługańskiego i ma kłopot z referendum - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

10:23

Rosji przez sześć miesięcy nie udało się zdobyć wszystkich miejscowości obwodu ługańskiego - poinformował szef tamtejszej administracji Sierhij Hajdaj. W ocenie niezależnych komentatorów, to kolejna porażka Władimira Putina, który chciałby we wrześniu przeprowadzić na terenach okupowanych referendum w sprawie przyłączenia ukraińskich obwodów do Rosji.

10:10

Minister Michał Dworczyk poinformował, że za rok zostanie uruchomione nowe przejście graniczne z Ukrainą. Będzie się znajdowało w miejscowości Niżankowice-Malhowice koło Przemyśla.

Posłuchaj
00:22 Dworczyk za rok nowe przejście graniczne z Ukrainą.mp3 Michał Dworczyk: za rok nowe przejście graniczne z Ukrainą (IAR)

 

10:05

- Ukraińskie wojsko nie strzela w cele znajdujące się w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - przekazał ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. - Takie działanie nie ma sensu, ponieważ rozumiemy poziom zagrożenia nuklearnego dla całej ludzkości. Przeżyliśmy tragedię czarnobylską w 1986 roku. To przede wszystkim Ukraińcy wiedzą, czym była ta tragedia i ile osób zmarło potem na skutek napromieniowania – podkreślił.

10:03

- Rosjanie chcą przekierować energię, produkowaną przez Zaporoską Elektrownię Atomową, na Krym i całkowicie odciąć od tej energii te tereny Ukrainy, które znajdują się pod kontrolą rządu w Kijowie - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Głosu Ameryki.

- Będą również szantażować nas możliwością zastosowania elektrowni jako "pokojowej" broni jądrowej - dodał.

09:58

Jak przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, łączne straty wroga od 24.02 do 16.08 wyniosły 1880 czołgów (+4 w ostatniej dobie), 4152 pojazdy opancerzone (+11), 989 systemów artyleryjskich (+4).

09:21

"Ograniczona obecnie skuteczność Floty Czarnomorskiej osłabia ogólną strategię inwazyjną Rosji, po części dlatego, że zagrożenie desantem na Odessę zostało już w dużej mierze zneutralizowane. Oznacza to, że Ukraina może skierować w inne miejsca zasoby, aby wywierały presję na rosyjskie siły lądowe" - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

09:20

Rosyjska Flota Czarnomorska po doznanych stratach przyjmuje obecnie skrajnie defensywną postawę i choć wspiera ofensywy lądowe pociskami dalekiego zasięgu, nie sprawuje skutecznej kontroli nad Morzem Czarnym - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

08:49

Pierwszy statek z żywnościową pomocą humanitarną dla Afryki wypłynął z portu Piwdennyj na Ukrainie; wiezie 23 tys. ton ukraińskiej pszenicy dla mieszkańców Etiopii – podała we wtorek stacja Sky News, cytując ukraińskie ministerstwo infrastruktury.

08:06

Eurodeputowany Kuźmiuk podkreślił w Polskim Radiu 24, że pomysł ten popiera Polska, a także kraje bałtyckie. - Sporo Rosjan, którzy tę wojnę popierają, podróżuje po Europie i świecie - powiedział polityk.

- Gdyby się okazało, że właśnie z tego względu, iż popierają tę wojnę, nie mogą bywać w krajach unijnych, czy Wielkiej Brytanii, którą bardzo chętnie odwiedzają - to pewnie byłoby to dla nich poważne doświadczenie - mówił europoseł.

08:06

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk powiedział, że ograniczenie wydawania Rosjanom wiz do europejskich krajów byłoby dla nich dotkliwym doświadczeniem. Z taką propozycją wyszedł prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

07:51

Ukraińscy żołnierze bronią swoich pozycji na całej linii frontu, odpierają ataki wroga i zadają mu straty. Jak wyjaśniał w swoim ostatnim wystąpieniu prezydent Wołodymyr Zełenski, sytuacja na linii frontu w ciągu ostatniej doby nie zmieniła się istotnie. Trwa heroiczny opór ukraińskiego wojska w Donbasie i w obwodzie charkowskim. Ukraińcy naciskają na siły wroga na południu kraju. Ukraiński prezydent dziękował artylerzystom i zwiadowcom, których praca pozwala systematycznie niszczyć rosyjskie punkty dowodzenia i składy amunicji.

07:51

Pojawiły się doniesienia, że część żołnierzy z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) odmówiła kontynuowania walki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, a dalsze podziały wewnątrz wojsk kierowanych przez Rosję mogą osłabić rosyjską ofensywę – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:19

NEXTA publikuje nagrania, na których widać eksplozje na okupowanym Krymie.

07:19

Eksplozje w Doniecku.

07:18

Jak przekazano w porannym raporcie, w ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzelali rejony obwodów czernihowskiego i sumskiego, a także okolice Charkowa, Słowiańska, Kramatorska, Bachmutu, i Awdijiwki. Okupanci szturmowali w kierunku rafinerii ropy naftowej w Łysyczańsku oraz wsi Zełenyj Haj w obwodzie tarnopolskim, gdzie ponieśli znaczne straty i się wycofali.

07:18

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosjanie nieprzerwanie atakują z powietrza i ostrzeliwują rakietami obiekty cywilne. Utrzymuje się zagrożenie dalszymi atakami z terytorium Morza Czarnego i Białorusi.

07:10

Rosjanie ostrzelali między innymi dzielnicę Szewczenkowską i Kijowską, czyli centrum Charkowa.

- W mieście już dawno nie było ostrzału rakietowego na taką skalę - napisał Ihor Terechow.

07:10

Rosyjska armia ostrzelała w nocy rakietami pięć z dziewięciu dzielnic Charkowa. Poinformował o tym mer miasta Ihor Terechow.

Na razie nie ma informacji o ewentualnych ofiarach. Ihor Terechow napisał, że w kilku miejscach została zniszczona miejska infrastruktura i ulice.

07:03

W ciągu ostatniej doby siły rosyjskie straciły na południu Ukrainy 23 żołnierzy, a także pewną ilość sprzętu bojowego. Poinformował o tym rzecznik Dowództwa Operacyjnego "Południe" ukraińskiej armii, Władysław Nazarow.

07:02

Najpóźniej do końca roku spełnimy wszystkie zależące od Ukrainy rekomendacje UE warunkujące rozpoczęcie rozmów o członkostwie - zapewnia w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Olha Stefaniszyna, wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej.

07:02

Dysponujemy dwoma skutecznymi instrumentami nacisku na Kreml, do których należą dostawy sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych Ukrainy oraz sankcje gospodarcze wymierzone w Rosję - mówi "Gazecie Polskiej" szef BBN Paweł Soloch.

Zobacz więcej na temat: Ukraina Rosja Europa ŚWIAT

Zobacz także

Zobacz także