more_horiz
Wiadomości

Niemcy: martwe ryby w kolejnej rzece. Jest prawdopodobny winowajca

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 13:25
Nie tylko w Odrze giną obecnie ryby - w ostatnich dniach wędkarze odkryli liczne śnięte ryby w Soławie w Saksonii-Anhalt - donosi portal RND i wskazuje, że może mieć to związek z awarią w zakładzie przemysłowym.
Z Soławy pobrano próbki wody, które są obecnie analizowane
Z Soławy pobrano próbki wody, które są obecnie analizowaneFoto: EPA/CLEMENS BILAN

Wędkarze odkryli setki martwych ryb w rzece Saale w pobliżu Bernburga w Saksonii-Anhalt. Związek wędkarzy Saksonii-Anhalt złożył w prokuraturze skargę na nieznane osoby - poinformował w poniedziałek rzecznik związku.

Wyciągnęli, ile mogli

Według informacji, wędkarze w piątek rano odkryli początkowo kilka martwych ryb w Soławie (niem.: Saale) poniżej jazu w Bernburgu. W ciągu weekendu lokalne stowarzyszenie wędkarzy odzyskało około 300 śniętych ryb. Liczbę martwych ryb szacuje się jednak na 3000.

- Saale to duża rzeka, "wędkarze najpierw wyciągnęli z niej tyle ryb, ile mogli" - powiedział rzecznik.

W związku z tym związek zakłada, że jeszcze więcej martwych ryb spłynęło rzeką. Rozmiary nie są jednak porównywalne z masowym umieraniem ryb w Odrze na granicy polsko-niemieckiej.

Solanka amoniakalna

Tymczasem firma Solvay poinformowała, że w piątek wcześnie rano doszło do awarii technicznej w fabryce sody w zakładzie w Bernburgu.

- Doszło do pęknięcia rurociągu, przez który wydostała się solanka amoniakalna - powiedziała rzeczniczka. Uszkodzony rurociąg został natychmiast wyłączony z eksploatacji, a wyciek solanki amoniakalnej został zatrzymany.

Próbki poddane analizie

Solvay jest w kontakcie z policją wodną i urzędem ds. środowiska okręgu Salzland. Z rzeki pobrano próbki wody, które są obecnie analizowane.

- Solvay ściśle współpracuje z władzami w celu szybkiego uzyskania wiarygodnych ustaleń i, jeśli to konieczne, zainicjowania dalszych działań - wyjaśniła rzeczniczka firmy.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także