more_horiz
Wiadomości

Są pierwsze wyniki niemieckich badań wody z Odry. "Nie pozwalają na wskazanie jednej przyczyny śmierci ryb"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 17:59
Rzecznik brandenburskiego ministerstwa środowiska Sebastian Arnold poinformował we wtorek, że pierwsze wyniki badań laboratoryjnych wody z Odry, w której zginęła duża liczba ryb, nie wykazują niepokojących wartości dla metali takich jak rtęć. Stwierdził, że nie można zidentyfikować pojedynczej przyczyny katastrofy ekologicznej.
Pierwsze wyniki badań wody z Odry nie pozwalają na wskazanie jednej przyczyny śmierci ryb
Pierwsze wyniki badań wody z Odry nie pozwalają na wskazanie jednej przyczyny śmierci rybFoto: PAP/Marcin Bielecki

Badania dotyczące substancji odżywczych, które nadal trwają, "nie pozwalają jeszcze na wskazanie pojedynczej przyczyny ginięcia ryb w Odrze" - powiedział Arnold, cytowany przez portal tygodnika "Zeit". Jak dodał, w wodzie wykryto ponadto "duże obciążenie solą i wysoką zawartość tlenu (w wodzie)". Laboratorium bada kolejne próbki wody z różnych dni i punktów pomiarowych, a także ryby. Dane są stale przekazywane i oceniane.

- Próbki wody po stronie Brandenburgii pobierane są regularnie w automatycznej stacji pomiarowej we Frankfurcie nad Odrą - wyjaśnił Arnold. Próbki pobierane są w regularnych odstępach czasu 1,5 metra pod powierzchnią wody i zwykle analizowane są pod kątem takich wartości jak temperatura wody, wartość pH czy zawartość tlenu.

Teraz próbki są analizowane w laboratorium pod kątem wielu innych wartości i toksyn - wyjaśnił Arnold. W dniu 7 sierpnia wartości Odry uległy drastycznej zmianie. Zawartość tlenu, pH, mętność i inne wartości nagle wzrosły, natomiast ilość azotu azotanowego znacznie spadła.

Próbki trafią do Czech, Holandii i Wielkiej Brytanii

Pierwsze próbki wody pobrano wczoraj i w asyście funkcjonariuszy policji dostarczono do Czech. Z kolei dziś w 29 miejscach zabezpieczono próbki, które trafią do Holandii i Wielkiej Brytanii. Do każdego z tych krajów ma być przetransportowanych po 29 sztuk.

Wczoraj Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że "badanie próbek wody z Odry granicznej po stronie polskiej w województwie lubuskim, prowadzone w sposób ciągły i realizowane przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ, nie potwierdziło obecności rtęci".

Inspektorat przedstawił również udostępnione przez stronę niemiecką wyniki badań i mapy punktów, w których pobrano próbki. Analiza map wykazała, że po stronie niemieckiej próbki pobrane zostały na starorzeczu i dopływach Odry.

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także