Berlin zwleka z dostawą broni na Ukrainę. Niemieccy politycy apelują do Scholza

- Bezpieczeństwo i stabilność Europy bronione są w tej chwili na Ukrainie - przekonują na łamach "Der Spiegel" niemieccy politycy z partii SPD, FDP i Zielonych. Apelują przy tym do Olafa Scholza o zwiększenie dostaw na Wschód.

2022-08-22, 07:05

Berlin zwleka z dostawą broni na Ukrainę. Niemieccy politycy apelują do Scholza

Niemieccy politycy - Kristian Klinck (SPD), Sara Nanni (Zieloni) i Alexander Mueller (FDP) - skrytykowali dotychczasową politykę Niemiec ws. dostaw broni na Ukrainę. W artykule dla "Der Spiegel" podkreślili, że "bezpieczeństwo i stabilność Europy bronione są w tej chwili na Ukrainie". Według parlamentarzystów, Niemcy jako silny gospodarczo kraj, powinien robić więcej w tej materii. 

Politycy zaapelowali, by Ukraina była stale zaopatrywana w broń "zamiast reagowania jedynie na bieżące wyzwania".

Według polityków partii SPD, Zielonych i FDP wymaga to skoordynowanego postępowania wraz z partnerami międzynarodowymi i przemysłem obronnym. Parlamentarzyści domagają się również wzmocnienia efektywności niemieckiego przemysłu zbrojeniowego.

Wojna na Ukrainie. Scholz: Niemcy dostarczają bardzo dużo broni

- Niemcy dostarczają bardzo, bardzo dużo broni - zapewnił z kolei kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Jest to odpowiedź na pytanie byłego generała Bundeswehry Klausa Wittmanna, który zapytał, dlaczego Niemcy nie dostarczają Ukrainie obiecanych transporterów opancerzonych. Agencja dpa relacjonowała, że "Scholz wymienił dostawy broni innego typu, które już odbyły się zgodnie z planem".

REKLAMA

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Jak ocenił Scholz, Putin zaplanował obecną wojnę na długo przed rozpoczęciem inwazji. - Pierwotnym celem tej wojny, którą rozpoczął Putin [...], był najwyraźniej zamiar podbicia sąsiedniego kraju - stwierdził.

- Putin rzeczywiście wpadł na pomysł, by przeciągnąć flamastrem po mapie Europy, a następnie stwierdzić: "To jest moje, a to twoje". Ale to nie działa w ten sposób” - podkreślił kanclerz, zastrzegając jednocześnie, że nie zakończy dialogu z Putinem. - Musi być jasne, że nie damy się zastraszyć - dodał.

Czytaj także:

Zobacz: Radosław Fogiel w Programie 1 Polskiego Radia

dw.com/PAP
pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej