more_horiz
Wiadomości

Krytyka przez ukraińskiego ambasadora przyniosła skutek. Hiszpanie wyślą broń na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 05:52
Ukraina może liczyć na wsparcie Hiszpanii. Po środowej krytyce rządu Hiszpanii Pedro Sancheza przez ukraińskiego ambasadora centrolewicowy gabinet w Madrycie zapowiedział, że będzie kontynuować wysyłanie uzbrojenia dla Kijowa.
Hiszpania zapowiedziała wysłanie broni Ukrainie po krytyce ze strony jej ambasadora
Hiszpania zapowiedziała wysłanie broni Ukrainie po krytyce ze strony jej ambasadoraFoto: PAP/Vladyslav Karpovych

Deklaracje władz hiszpańskiego resortu obrony, cytowane wieczorem przez dziennik "El Periodico", pojawiły się zaledwie kilka godzin po krytyce ze strony ambasadora Serhija Pohorelcewa.

Dostawy broni

W trakcie uroczystości związanej z obchodami 31. rocznicy ogłoszenia niepodległości Ukrainy dyplomata powiedział, że rząd Sancheza wstrzymał na początku maja dostawy uzbrojenia dla Kijowa.

Ambasador dodał, że Ukraina potrzebuje szybko uzbrojenia, m.in. wytwarzanych w Hiszpanii haubic i moździerzy. - Potrzebujemy więcej dostaw i szybciej - powiedział Pohorelcew.

Tymczasem jak odnotował dziennik "El Periodico" resort obrony Hiszpanii już kilka godzin po wypowiedzi dyplomaty ogłosił, że niebawem wyśle na Ukrainę nową partię sprzętu wojskowego.

Hiszpańskie ministerstwo obrony poinformowało, że w najbliższym transporcie na Ukrainę znajdzie się ponad tysiąc sztuk amunicji dalekiego zasięgu, pojazdy opancerzone TOA APC M-113, system rakietowy obrony punktowej, odzież i sprzęt zimowy oraz tysiąc ton oleju napędowego.

Kierowany przez Margaritę Robles resort sprecyzował w komunikacie, że nigdy nie zaprzestał wysyłania siłom ukraińskim broni "dla słusznej obrony narodu ukraińskiego".

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także