more_horiz
Wiadomości

Papież Franciszek mianował nowych kardynałów. Część z nich weźmie udział w konklawe

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2022 18:30
- Kardynał kocha Kościół zawsze z tym samym ogniem duchowym, czy to zajmując się sprawami wielkimi, czy też małymi - powiedział papież Franciszek podczas sobotniego konsystorza w bazylice Świętego Piotra w Watykanie, w trakcie którego 20 nominatów otrzymało birety kardynalskie. Wśród nowych kardynałów jest 16 elektorów, którzy wezmą udział w następnym konklawe.
Papież wręczył na konsystorzu w Bazylice świętego Piotra birety kardynalskie 20 nominatom
Papież wręczył na konsystorzu w Bazylice świętego Piotra birety kardynalskie 20 nominatomFoto: PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Papież Franciszek wręczył na konsystorzu w Bazylice świętego Piotra birety kardynalskie 20 nominatom. Pochodzą oni z Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Hiszpanii, Francji, Nigerii, Brazylii, Indii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Ghany, Paragwaju, Kolumbii, Singapuru i Wschodniego Timoru.

16 z 20 nowych kardynałów ma mniej niż 80 lat, a więc będzie mogło uczestniczyć w przyszłym konklawe. Papież wezwał hierarchów, aby troszczyli się o zwykłych ludzi i mimo wysokiej godności nie tracili kontaktu z ubogimi.

- Kardynał kocha Kościół z tym samym duchowym ogniem niezależnie od tego, czy zmaga się z wielkimi problemami, czy z codziennymi sprawami - powiedział Franciszek. Wezwał też kardynałów, aby pamiętali o ubogich rodzinach, migrantach i osobach bezdomnych. Zaapelował, aby "odważnie troszczyć się o rzeczy wielkie, jak i małe".

Kościół jak pochodnia

- Dla nas, którzy w Kościele zostali wzięci spośród ludu do szczególnej posługi, jest to tak jakby Jezus przekazał płonącą pochodnię, mówiąc: Weźcie, jak Ojciec mnie posłał, tak i ja was posyłam - powiedział papież.

Jak dodał, w ten sposób Pan chce przekazać swoją odwagę apostolską, swoją gorliwość o zbawienie każdego człowieka, nikogo nie wykluczając.- Chce nam przekazać swoją wielkoduszność, swoją miłość bez granic, bez zastrzeżeń, bez warunków, bo w jego sercu płonie miłosierdzie Ojca - zaznaczył.

Kolegium Kardynalskie

Po sobotnim konsystorzu Kolegium Kardynalskie liczy 226 purpuratów, z których 132 to elektorzy, którzy wybiorą następcę Franciszka. Najwięcej, 53 pochodzi z Europy.

Wśród kardynałów jest 50 mianowanych przez św. Jana Pawła II, w tym 11 elektorów, 64 z nominacji Benedykta XVI, w tym 38 elektorów. Franciszek mianował 112 kardynałów; 83 z nich to elektorzy.

W poniedziałek i wtorek papież spotka się z prawie dwustu kardynałami z całego świata na specjalnej naradzie, poświęconej reformie Kurii Rzymskiej.

Czytaj także:

es

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także