Papież Franciszek wręczył na konsystorzu w Bazylice świętego Piotra birety kardynalskie 20 nominatom. Pochodzą oni z Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Hiszpanii, Francji, Nigerii, Brazylii, Indii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Ghany, Paragwaju, Kolumbii, Singapuru i Wschodniego Timoru.
16 z 20 nowych kardynałów ma mniej niż 80 lat, a więc będzie mogło uczestniczyć w przyszłym konklawe. Papież wezwał hierarchów, aby troszczyli się o zwykłych ludzi i mimo wysokiej godności nie tracili kontaktu z ubogimi.
- Kardynał kocha Kościół z tym samym duchowym ogniem niezależnie od tego, czy zmaga się z wielkimi problemami, czy z codziennymi sprawami - powiedział Franciszek. Wezwał też kardynałów, aby pamiętali o ubogich rodzinach, migrantach i osobach bezdomnych. Zaapelował, aby "odważnie troszczyć się o rzeczy wielkie, jak i małe".
Kościół jak pochodnia
- Dla nas, którzy w Kościele zostali wzięci spośród ludu do szczególnej posługi, jest to tak jakby Jezus przekazał płonącą pochodnię, mówiąc: Weźcie, jak Ojciec mnie posłał, tak i ja was posyłam - powiedział papież.
Jak dodał, w ten sposób Pan chce przekazać swoją odwagę apostolską, swoją gorliwość o zbawienie każdego człowieka, nikogo nie wykluczając.- Chce nam przekazać swoją wielkoduszność, swoją miłość bez granic, bez zastrzeżeń, bez warunków, bo w jego sercu płonie miłosierdzie Ojca - zaznaczył.
Kolegium Kardynalskie
Po sobotnim konsystorzu Kolegium Kardynalskie liczy 226 purpuratów, z których 132 to elektorzy, którzy wybiorą następcę Franciszka. Najwięcej, 53 pochodzi z Europy.
Wśród kardynałów jest 50 mianowanych przez św. Jana Pawła II, w tym 11 elektorów, 64 z nominacji Benedykta XVI, w tym 38 elektorów. Franciszek mianował 112 kardynałów; 83 z nich to elektorzy.
W poniedziałek i wtorek papież spotka się z prawie dwustu kardynałami z całego świata na specjalnej naradzie, poświęconej reformie Kurii Rzymskiej.
Czytaj także:
es