more_horiz
Wiadomości

Wenezuela i Kolumbia wznowiły stosunki dyplomatyczne. "Nie może nas rozdzielić wyimaginowana linia"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 03:39
Wenezuela i Kolumbia formalnie przywróciły stosunki dyplomatyczne, wraz z przybyciem w niedzielę do Caracas ambasadora Kolumbii, mianowanego przez nowego prezydenta tego kraju Gustavo Petro - poinformowała agencja AFP. Kolumbia zerwała stosunki dyplomatyczne z Wenezuelą trzy lata temu.
Wenezuela i Kolumbia wznowiły stosunki dyplomatyczne
Wenezuela i Kolumbia wznowiły stosunki dyplomatyczneFoto: Twitter/Presidencia Colombia

"Relacje z Wenezuelą nigdy nie powinny były zostać zerwane, jesteśmy braćmi i nie może nas rozdzielić wyimaginowana linia" – napisał na Twitterze kolumbijski ambasador Armando Benedetti.

Według dyplomaty ponad 8 milionów Kolumbijczyków żyje z dwustronnego handlu z Wenezuelą. Jednym z celów wznowienia stosunków jest przywrócenie relacji handlowych między obydwoma krajami.

Wenezuela i Kolumbia ogłosiły 11 sierpnia zamiar wymiany ambasadorów.

Całkowite otwarcie granicy

Proces normalizacji wzajemnych relacji przewiduje także całkowite otwarcie liczącej ponad 2 tysiące km granicy, zamkniętej dla pojazdów od 2015 r. i ponownie otwartej tylko dla pieszych od końca 2021 r. Caracas i Bogota liczą również na przywrócenie kontaktów wojskowych.

Władze w Caracas zerwały stosunki dyplomatyczne z Bogotą w lutym 2019 r., kiedy prawicowy prezydent Kolumbii Ivan Duque nie uznał reelekcji Nicolasa Maduro i poparł proklamację przywódcy opozycji Juana Guaido jako tymczasowego prezydenta.

Czytaj więcej:

dn

Zobacz także

Zobacz także