more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki spotka się dziś z przywódcami państw północy Europy. "Na pewno poruszę kwestię ETS"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 05:54
Polska oraz kraje północy Europy będą dzisiaj rozmawiać o sytuacji energetycznej w Europie. W organizowanym w Kopenhadze spotkaniu weźmie udział polski premier Mateusz Morawiecki, a także szefowie rządów Danii, Estonii, Finlandii i Łotwy, prezydent Litwy oraz szefowa Komisji Europejskiej.
Premier Mateusz Morawiecki poleci dziś do Kopenhagi na spotkanie z przywódcami północy Europy
Premier Mateusz Morawiecki poleci dziś do Kopenhagi na spotkanie z przywódcami północy EuropyFoto: PAP/Albert Zawada

Politycy sześciu krajów przylatują do Kopenhagi, by rozmawiać o tym, jak Europa może przygotować się na ewentualne odcięcie przez Rosję dostaw gazu. To pokłosie wojny na Ukrainie.

W odwecie za sankcje rosyjski Gazprom wstrzymał przesył między innymi do Polski, a politycy wielu krajów Zachodu przestrzegają, że Moskwa może odciąć kolejne kraje od dostaw przed zimą.

"Kwestia ETS"

Politycy mają w Kopenhadze rozmawiać o tym, jak skuteczniej połączyć systemy energetyczne krajów Unii Europejskiej i jak razem zabezpieczyć się przed możliwymi ruchami Rosji. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że będzie chciał też poruszyć kwestię rosnących cen gazu, co także jest skutkiem kryzysu na Ukrainie.

- Będę na pewno poruszał zarówno kwestię ETS czyli tego systemu uprawnień do emisji CO2, aby obniżyć łączny koszt dla gospodarki i łączny koszt dla gospodarstw domowych, ale także o innych mechanizmach, w tym w szczególności tych, które kształtują ceny na poziomie europejskim - mówi Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj
00:48 11912239_1.mp3 Kopenhaga - Polska i kraje północy o gazie i energetyce (IAR)

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała wczoraj pilną interwencję w sprawie wysokich cen energii. Bruksela ma też pracować nad reformą europejskiego rynku energii.

Z kolei 9 września ma dojść do nadzwyczajnej narady ministrów krajów Unii Europejskiej w sprawie wysokich cen energii. Część krajów Wspólnoty chce wprowadzić limity cen prądu i gazu w Unii.

Zobacz także:

Zobacz także: wicepremier Henryk Kowalczyk w "Sygnałach dnia"

jp

Zobacz także

Zobacz także