more_horiz
Wiadomości

Polska na ustach całego świata. Zagraniczne media komentują raport nt. strat wojennych

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 22:30
Media na całym świecie informują o raporcie nt. strat Polski podczas II wojny światowej, które wyrządzili Niemcy. Ogólna kwota żądań reparacyjnych wynosi 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.
Informacje o raporcie nt. strat wojennych Polski obiegły światowe media
Informacje o raporcie nt. strat wojennych Polski obiegły światowe mediaFoto: screen/bild, telegraaf, al-jazeera, cnn

O raporcie i wysokości poniesionych szkód poinformowała agencja Reutera, a za nią temat podchwyciły tytuły na całym świecie. "Około 6 milionów Polaków, w tym 3 miliony polskich Żydów, zginęło podczas wojny. W Powstaniu Warszawskim stolica została zrównana z ziemią, a życie straciło w niej około 200 000 cywilów" - napisała agencja.

Raport nt. reparacji. Artykuły w światowych mediach

Telewizja CNN zauważyła, że Niemcy uważają, iż Polska dokonała zrzeczenia reparacji w 1953 roku. Telewizja podkreśla jednak, że Polska nie była wówczas wolnym krajem, decyzje podejmowała Moskwa, a wynegocjowanie "godziwych rekompensat nie było możliwe".

Katarska Al Jazeera odnotowała, że czwartkowe uroczystości upamiętniające miliony ofiar niemieckiej inwazji rozpoczęły się z samego rana na Westerplatte. Opisała także słowa Andrzeja Dudy, który podkreślił, że wojna przyniosła nieodwracalne straty dla narodu i ojczyzny.

Europejskie media

Europejskie tytuły zauważają, że w Polsce na taki raport czekano wiele lat i ostatecznie opublikowano go w 83. rocznice niemieckiej agresji na nasz kraj. Hiszpańskie media, szeroko komentując wyliczenie przez Polskę strat odniesionych wskutek ataku hitlerowskich Niemiec w 1939 roku, wskazują, że Polacy wciąż pamiętają o poniesionych ofiarach.

Z kolei portal Seznamzpravy.cz informuje, że parlamentarna komisja oszacowała straty wyrządzone Polsce przez Niemcy w czasie II wojny światowej na 1,3 biliona euro i wylicza, iż to 17 czeskich budżetów. Portal zwraca uwagę, że sumę podał prezes PiS Jarosław Kaczyński, który uważa, iż niemiecka gospodarka to uniesie.

Holenderski dziennik "De Telegraaf" przypomina, że w trakcie II wojny światowej Niemcy wymordowali sześć milionów Polaków, w tym trzy miliony polskich Żydów.

Zobacz także:

Zobacz także: poseł Arkadiusz Mularczyk w "Sygnałach dnia"

dz/tvp.info,PAP

Zobacz także

Zobacz także