more_horiz
Wiadomości

KE proponuje limity dot. cen gazu. "Musimy ograniczyć rosyjskie dochody"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 14:15
Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie limitów cen w Unii na rosyjski gaz. To ma być jeden z pomysłów Brukseli na obniżenie wysokich cen energii - donosi brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Komisja Europejska zaproponowała limity cen na rosyjski gaz.
Komisja Europejska zaproponowała limity cen na rosyjski gaz.Foto: Shutterstock/INSAGO

Poinformowała o tym w specjalnym przemówieniu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

- Mamy do czynienia z nadzwyczajną sytuacją, nie tylko dlatego, że Rosja jest niewiarygodnym dostawcą, co mogliśmy zobaczyć w ostatnich dniach, tygodniach i miesiącach. Powodem jest także aktywne manipulowanie przez Rosję rynkiem gazu. Celem jest więc ograniczenie rosyjskich dochodów, które Putin wykorzystuje do finansowania tej okrutnej wojny na Ukrainie - powiedziała szefowa Komisji.

Limit przychodów dla firm produkujących energię

W planie Komisji Europejskiej jest także ograniczenie zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu. Ursula von der Leyen zapowiedziała ścisłą współpracę z państwami członkowskimi w tej sprawie.

Ponadto Komisja Europejska chce zaproponować limit przychodów firm produkujących energię elektryczną po niskich kosztach w Unii. Chodzi o to - jak tłumaczyła Ursula von der Leyen - by firmy, które czerpią wysokie zyski wsparły słabszych ludzi i firmy.

Posłuchaj
00:22 11927373_1.mp3 KE zaproponowała limity cen na rosyjski gaz (IAR)

To samo ma dotyczyć firm naftowych i gazowych, które również osiągnęły ogromne zyski. Jej zdaniem te zyski powinny być ujmowane w tak zwanym "wkładzie solidarnościowym", który byłby później przekazywany do dofinansowania odbiorców energii w krajach członkowskich.
Tymi propozycjami zajmą się ministrowie energii w piątek na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli.

- Czasy są ciężkie, ale uważam, że Europejczycy mają siłę gospodarczą, wolę polityczną i jedność, by sobie poradzić - zakończyła swoje przemówienie szefowa Komisji.

Czytaj także:

jb/kp

Zobacz także

Zobacz także