USA przekażą kolejny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. Jego wartość wyniesie kilkaset milionów dolarów
Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej o wartości 600 milionów dolarów - donosi amerykański korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski, powołując się na komunikat sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena. Uzbrojenie będzie pochodzić z obecnych zasobów Pentagonu.
2022-09-16, 06:10
- Wraz z sojusznikami dostarczamy broń i sprzęt wojskowy, które siły zbrojne Ukrainy skutecznie wykorzystują podczas udanej kontrofensywy przeciwko Rosji - oświadczył Antony Blinken informując o najnowszym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy.
W jego skład wchodzą między innymi systemy rakietowe HIMARS, kierowane pociski artyleryjskie 105 mm i 155 mm, sprzęt do usuwania min oraz noktowizory. To 21 pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji.
Sekretarz stanu USA przypomniał deklarację prezydenta Joe Bidena, że Stany Zjednoczone będą wspierać naród ukraiński tak długo, jak będzie to konieczne.
Wraz z najnowszym pakietem o wartości 600 milionów dolarów łączna kwota amerykańskiej wojskowej dla Kijowa od początku prezydentury Joe Bidena wyniesie 15,8 mld dolarów.
REKLAMA
Posłuchaj
Jak podał jednak CNN, Waszyngton nadal odmawia dostarczenia rakiet o dalszym zasięgu ATACMS, o które zabiega Kijów. Według stacji, Biały Dom jest przekonany, że obecna strategia działa i nie chce ryzykować potencjalnie eskalacyjnych działań.
Sankcje wobec Rosji
Ponadto Amerykanie ogłosili kolejne sankcje wobec Rosjan - objęto nimi między innymi członków rodziny przywódcy Czeczenów Ramzana Kadyrowa. Do czarnej listy Departamentu Skarbu USA dopisano 22 osoby i dwa podmioty - są tam między innymi urzędnicy wymiaru sprawiedliwości z okupowanego Krymu oraz bojownicy z Task Force Rus. To neonazistowska grupa paramilitarna walcząca na Ukrainie, związana z armią najemników Wagnera.
REKLAMA
Sankcjami objęto też Marię Aleksiejewnę Lwowa-Belową, prezydencką komisarz do spraw praw dziecka. Według Amerykanów nadzorowała ona deportację tysięcy ukraińskich dzieci do Rosji. Nowe sankcje wymierzone są również w szefów kluczowych rosyjskich instytucji finansowych, które zarządzają siecią kart płatniczych czy rozliczeniami dla moskiewskiej giełdy.
Jednocześnie Departamenty Skarbu i Handlu USA zakazały eksportu do Rosji i Białorusi usług informatycznych oraz sprzętu i oprogramowania. Amerykanie sądzą, że obniży to zdolność Moskwy do odbudowy wojska po stratach w toczącej się wojnie z Ukrainą. - W czasie, gdy Ukraina posuwa się naprzód w obronie swojej wolności, podejmujemy kroki w celu dalszej degradacji zdolności Rosji do odbudowy wojska, a także pociągnięcia sprawców przemocy do odpowiedzialności i dalszego izolowania finansowego Władimira Putina - powiedziała sekretarz skarbu Janet Yellen.
Sankcje Departamentu Skarbu USA mają na celu zamrożenie wszelkich aktywów, które mogą znajdować się pod amerykańską jurysdykcją i zakazanie osobom lub firmom z USA - w tym międzynarodowym bankom prowadzącym działalność w USA - prowadzenia interesów z osobami na czarnej liście, ograniczając ich dostęp do globalnych sieci finansowych.
REKLAMA
ng,fc
REKLAMA