more_horiz
Wiadomości

Niepokojące informacje z Półwyspu Koreańskiego. Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 01:00
Korea Północna wystrzeliła niezidentyfikowaną rakietę balistyczną w kierunku Morza Wschodniochińskiego. Poinformował o tym sztab wojsk południowokoreańskich nie podając żadnych szczegółów.
Korea Płn. wystrzeliła pocisk balistyczny
Korea Płn. wystrzeliła pocisk balistycznyFoto: shutterstock.com/BGStock72

Wystrzelenie nieznanej rakiety miało miejsce po przybyciu do Korei Południowej amerykańskiego lotniskowca, który weźmie udział we wspólnych manewrach w tamtym regionie.

Obecność niezidentyfikowanego obiektu nad Morzem Wschodniochińskim potwierdziła japońska Straż Przybrzeżna. Ostrzegła jednocześnie statki przebywające w tym rejonie przed zbliżaniem się do nieznanych obiektów.

Raporty ekspertów mówią o tym, że wojsko północnokoreańskie szykuje się do testów rakiet balistycznych wystrzeliwanych z łodzi podwodnych.

Władze Korei Północnej postrzegają wspólne, amerykańsko-południowokoreańskie manewry jako przygotowania do inwazji i zapowiedziały podjęcie kroków w razie zagrożenia. W ostatnich miesiącach reżim w Pjongjangu zintensyfikował testy rakiet balistycznych zdolnych przenosić głowice jądrowe.

Broń jądrowa w Korei Północnej

Na początku września Korea Północna przyjęła ustawę, oficjalnie deklarując się jako państwo posiadające broń jądrową. Tym samym władze w Pjongjnagu zadeklarowały, że komunistyczna Północ jest państwem jądrowym.

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un oświadczył, że status ten jest "nieodwracalny" i że nie będzie negocjacji w sprawie denuklearyzacji - podała w piątek agencja Reutera, cytując komunikat państwowych mediów.

Kim Dzong Un powiedział, że nigdy nie wyrzeknie się broni atomowej, a także oskarżył Stany Zjednoczone o próby obalenia północnokoreańskich władz.

Północnokoreańskie Najwyższe Zgromadzenie Ludowe przyjęło nową ustawę w czwartek - poinformowała państwowa agencja KCNA, cytowana przez Reutersa.

Ustawa nakreśla, kiedy broń jądrowa może zostać użyta, w tym do ochrony strategicznych aktywów kraju i jeśli zostanie on zaatakowany. Prawo zakazuje również jakiegokolwiek dzielenia się bronią jądrową lub technologią z innymi krajami - podała KCNA.

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także