more_horiz
Wiadomości

Wyniki włoskich wyborów to sprzeciw wobec UE? Rzecznik KE skomentował sprawę

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 14:24
Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer przekonywał, że traktowanie wyników wyborów parlamentarnych we Włoszech jako wyrazu sprzeciwu wobec polityki prowadzonej przez Unię Europejską jest nadmiernym uproszczeniem. Wybory parlamentarne wygrała centroprawicowa, eurosceptyczna partia Bracia Włosi 45-letniej Giorgii Meloni. 
Komisja Europejska o wyborach we Włoszech
Komisja Europejska o wyborach we WłoszechFoto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Komisja Europejska wyraziła nadzieję na konstruktywną współpracę z nowo wybranym rządem Włoch.

- Komisja Europejska i przewodnicząca KE współpracują z rządami wybranymi w wyborach w państwach członkowskich. To samo dotyczy tego przypadku, jak i każdego innego. Oczywiście, liczymy na konstruktywna współpracę z nowymi władzami Włoch. Chciałbym tylko przypomnieć, że w tej chwili czekamy na sformowanie nowego włoskiego rządu, zgodnie z procedurami konstytucyjnymi tego kraju - oświadczył Mamer.

KE nie komentuje kampanii wyborczej

Rzecznik pytany, czy Komisja Europejska zadaje sobie pytanie, co zrobiła źle, popychając 1/3 włoskich wyborców do głosowania na partie nastawione krytycznie wobec UE, odparł:

"Nie jest rolą Komisji Europejskiej komentowanie kampanii wyborczej, która miała miejsce we Włoszech. Byłoby arogancją z mojej strony, gdybym podjął próbę analizy powodów, które skłoniły Włochów do takiego, a nie innego głosowania. Jest cała seria tematów, które były ważne. Uznawanie wyniku tych wyborów za negatywny osąd Europy jest wyjątkowym uproszczeniem sytuacji".

W niedzielnych wyborach parlamentarnych we Włoszech ponad 43 proc. głosów otrzymał blok centroprawicowy składający się z partii Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni (około 26 proc.), Ligi Matteo Salviniego (8,9 proc.) i Forza Italia Silvio Berlusconiego (ponad 8 proc.).

Czytaj także:

Zobacz: rzecznik PiS Radosław Fogiel w Programie 3 Polskiego Radia

PAP

ASP

Zobacz także

Zobacz także