more_horiz
Wiadomości

Rosyjski portal zareagował na awarię Nord Stream 2. Spekulacje nt. "wtargnięcia polskich statków"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 22:39
Rosyjski portal zareagował na awarię Nord Stream 2. Według Neftegaz.ru w ubiegłym roku spółka Nord Stream 2 AG odnotowała m.in. "wtargnięcie polskich statków rybackich w strefę bezpieczeństwa czy niebezpieczne manewry okrętów Marynarki Wojennej RP" w okolicy floty układającej rury Nord Stream 2. "Nie wiadomo, czy wokół ułożonego gazociągu kontynuowano te działania, a jeśli tak, to czy można je uznać za przyczynę poniedziałkowego wycieku" - spekuluje rosyjski portal.
Rosyjski portal zareagował na awarię Nord Stream 2. Spekulacje nt. wtargnięcia polskich statków
Rosyjski portal zareagował na awarię Nord Stream 2. Spekulacje nt. "wtargnięcia polskich statków"Foto: Maximillian cabinet/Shutterstock

Jak poinformowała Duńska Agencja Energii, w poniedziałek doszło do wycieku gazu z jednej z dwóch nitek Nord Stream 2. Duńska Administracja Morska zamknęła dla statków akwen na Bałtyku znajdujący się na południowy wschód od Bornholmu.

Do tej sprawy odniosły się różne zagraniczne media, w tym jeden z rosyjskich portali zajmujących się energetyką - Neftegaz.ru. W jednym z tekstów zastanawiano się, co mogło być przyczyną poniedziałkowego wycieku. Autorka artykułu odniosła się do sytuacji z marca ubiegłego roku, kiedy to spółka Nord Stream 2 AG poinformowała o "wzroście aktywności zagranicznych statków i samolotów w okolicy budowy gazociągu".

Reakcja rosyjskiego portalu na awarię gazociągu Nord Stream 2

Według portalu spółka Nord Stream 2 AG odnotowała wtedy między innymi "wtargnięcie polskich statków rybackich w strefę bezpieczeństwa utworzoną przez TUB Fortuna, niebezpieczne manewry okrętów Marynarki Wojennej RP w pobliżu barki, pojawienie się niezidentyfikowanych okrętów podwodnych czy przeloty samolotów wojskowych nad flotą układającą rury". "Nie wiadomo, czy wokół ułożonego gazociągu Nord Stream 2 kontynuowano te działania, a jeśli tak, to czy można je uznać za przyczynę poniedziałkowego wycieku" - spekuluje rosyjski portal.

Ponadto autorka tekstu "przypomniała" także o słowach prezydenta Andrzeja Dudy na temat Nord Stream 2, które ten wypowiedział w sierpniu na forum Platformy Krymskiej. Polski przywódca wezwał wówczas do "zmiany polityki Zachodu, która doprowadzi nie tylko do zatrzymania Nord Stream 2, ale też do pozbycia się tego gazociągu".

Czytaj także:

ng//neftegaz.ru

Zobacz także

Zobacz także