more_horiz
Wiadomości

Zaostrzenie sankcji za pseudoreferenda? Oświadczenie europosłów ws. działań Rosji

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 18:50
Grupa 60 europosłów z kilku grup politycznych -w tym dziesięcioro z Polski - podpisała się pod wspólnym oświadczeniem, w którym potępiono pseudoreferenda, które są organizowane na okupowanych przez rosyjskie siły terytoriach na wschodzie i południu Ukrainy. W dokumencie zażądano też zaostrzenia sankcji na Rosję. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Europosłowie potępiają nielegalne referenda o przyłączeniu do Rosji i domagają się zaostrzenia sankcji
Europosłowie potępiają nielegalne referenda o przyłączeniu do Rosji i domagają się zaostrzenia sankcjiFoto: ALEXANDER ERMOCHENKO / Reuters / Forum

Pełne embargo na rosyjskie surowce energetyczne, nowe sankcje na w ramach wymiany handlowej, wykluczenie Rosji z G20 oraz innych międzynarodowych organizacji i sankcje na osoby odpowiedzialne za nielegalne referenda - to postulaty europosłów.

Pseudoreferenda na Ukrainie. "Nielegalna próba podważenia suwerenności"

Deputowani pokreślili, że wyniki referendów nie będą uznane, że są złamaniem międzynarodowego prawa i kolejną, nielegalną próbą podważenia suwerenności, niepodległości Ukrainy oraz jej terytorialnej integralności.

"Te działania to desperacja Rosji w reakcji na słabe postępy militarne na Ukrainie, gdzie w ostatnich tygodniach została wyzwolona część terytoriów okupowanych przez Rosjan" - napisali europosłowie.

Posłuchaj
00:42 Oświadczenie europosłów ws. pseudoreferendów na Ukrainie. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).mp3 Oświadczenie europosłów ws. pseudoreferendów na Ukrainie. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Czytaj również:

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

ms/IAR

Zobacz także

Zobacz także