more_horiz
Wiadomości

Matteo Renzi staje w obronie Giorgii Meloni: powrót faszyzmu we Włoszech to fake news

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 12:07
Były lewicowy premier Włoch Matteo Renzi stanął w obronie wskazywanej jako następny szef rządu prawicowej polityk Giorgii Meloni. - Idea, że teraz jest ryzyko faszyzmu we Włoszech, jest całkowicie bezpodstawna - stwierdził w rozmowie z amerykańską stacją telewizyjną CNN.
Matteo Renzi stanął w obronie Giorgii Meloni
Matteo Renzi stanął w obronie Giorgii MeloniFoto: EPA/Kiyoshi Ota / POOL

Inauguracja prac nowego parlamentu Włoch, która odbędzie się zapewne 13 października, potem wybór przewodniczących obu izb oraz konsultacje prowadzone przez prezydenta Sergio Mattarellę w sprawie powołania rządu - oto kolejne etapy instytucjonalne przewidziane na najbliższe tygodnie po wyborach parlamentarnych, które wygrała centroprawica na czele z partią Bracia Włosi. Rząd ma powstać do listopada.

Wyniki wyborów dla stacji CNN News skomentował Matteo Renzi, premier Włoch w latach 2014-2016.

- Razem rośliśmy w polityce, ale jesteśmy i zawsze będziemy rywalami - podkreślił lewicowy polityk, wskazując, że jego i Meloni trudno nazwać przyjaciółmi. 

Jednocześnie Renzi stwierdził, że zwycięstwo prawicy we Włoszech Renzi nie stanowi zagrożenia dla demokracji w kraju, a mówienie o ryzyku faszyzmu we Włoszech jest bezpodstawne.

Giorgia Meloni Jest moją rywalką, a ja jestem jej rywalem. Będziemy nadal walczyli ze sobą - zapowiedział Renzi.

Obecnie Renzi zasiada w Senacie, jest liderem Partii Demokratycznej. 

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także