more_horiz
Wiadomości

Meloni podziękowała Morawieckiemu i Zełenskiemu. "Będziemy wspólnie bronić naszych wartości"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 02:30
Przywódczyni włoskiej partii Bracia Włosi, Giorgia Meloni, podziękowała premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu za gratulacje po zwycięstwie w wyborach parlamentarnych. Zrobiła to we wpisach w mediach społecznościowych. "Dziękuje premierze Morawiecki, będziemy wspólnie bronić naszych wartości i bezpieczeństwa w Europie" - napisała Giorgia Meloni do szefa polskiego rządu.
Włochy. Giorgia Meloni podziękowała Mateuszowi Morawieckiemu i Wołodymyrowi Zełenskiemu za gratulacje
Włochy. Giorgia Meloni podziękowała Mateuszowi Morawieckiemu i Wołodymyrowi Zełenskiemu za gratulacjeFoto: Forum/Zuma Press/Valeria Ferraro

Giorgia Meloni zadeklarowała też dalszą pomoc dla Ukrainy. "Drogi prezydencie Zełenski, może pan liczyć na nasze lojalne wsparcie w walce o wolność obywateli Ukrainy. Życzę siły i niezłomnej wiary" - napisała do prezydenta Ukrainy kandydatka na premiera Włoch.

Wybory we Włoszech. Zwycięstwo Meloni

W weekend we Włoszech odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne, ogłoszone po upadku technicznego rządu Mario Draghiego. Jak wskazują cząstkowe wyniki, wygrał je blok złożony z partii Fratelli d'Italia pod wodzą Giorgii Meloni (ok. 24-25 proc. głosów), Forza Italia Silvio Berlusconiego oraz Ligi Matteo Salviniego (po ok. 8-9 proc. głosów). 15-16 proc. głosów zdobył centrowo-populistyczny Ruch 5 Gwiazd Giuseppe Contego, a ok 21-22 proc. blok centrolewicowy, w którym prym wiedzie Partia Demokratyczna pod wodzą Enrico Letty.

Meloni, jeśli obejmie urząd premiera, zostanie pierwszą kobietą na stanowisku szefa włoskiego rządu. Jej prawicowe ugrupowania Bracia Włosi było jedynym dużym ugrupowaniem parlamentarnym, które było w opozycji do rządu zgody narodowej, powołanego przez Mario Draghiego.

W trakcie kampanii, w wywiadzie dla Reutera Meloni oświadczyła, że chce bronić narodowych interesów, zmienić stanowisko Rzymu wobec Komisji Europejskiej. - Ale to nie znaczy, że chcemy zniszczyć Unię, że chcemy z niej wyjść, że chcemy zrobić coś szalonego - wyjaśniła.

Sieć podbijają też nagrania z jej przemówienia, w którym bardzo jasno podkreśla, że zamierza bronić tradycyjnych wartości. - Nie ma kompromisów, albo jesteś na tak, albo jesteś na nie. "Tak" dla naturalnej rodziny, "nie" dla lobby LGBT - mówiła w czasie kampanii wyborczej Giorgia Meloni. W innym nagraniu podkreślała: "Chcą, byśmy byli rodzicem 1, rodzicem 2, płcią LGBT, obywatelami X, cyframi". Jak dodała, "my nie jesteśmy cyframi, jesteśmy ludźmi i będziemy bronić naszej tożsamości". Dalej zaznaczyła, że jest "kobietą, matką, Włoszką i chrześcijanką".

Zobacz także:

jp/IAR/PAP


Zobacz także

Zobacz także