more_horiz
Wiadomości

Rosjanie uciekają przed mobilizacją do Finlandii. Jest decyzja o wprowadzeniu ograniczeń

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 04:15
Rząd w Helsinkach poinformował, że zdecydował się na znaczne ograniczenie prawa uciekających przed mobilizacją Rosjan do wjazdu na teren Finlandii.
Finlandia wprowadzi ograniczenia na granicy z Rosją
Finlandia wprowadzi ograniczenia na granicy z RosjąFoto: JUSSI NUKARI/AFP/East News

"W czwartek 29 września rząd przyjmie rezolucję, która znacznie ograniczy prawo obywateli rosyjskich do wjazdu do Finlandii jako turyści i korzystania z Finlandii jako kraju tranzytowego podczas podróży do innych części strefy Schengen" - napisano w rządowym komunikacie.

Będzie zapora na granicy?

Zaznaczono również, że w tym tygodniu rząd będzie omawiał możliwość wybudowania ogrodzenia na granicy. "Rząd otrzymał informacje o sposobach wzmocnienia kontroli na granicy między Finlandią a Rosją za pomocą ogrodzenia granicznego" – zakomunikował rząd w Helsinkach.

Całkowita długość granicy obu państw to 1300 kilometrów. Według fińskiej straży granicznej zapora powinna powstać na odcinku 130-260 km z powodu bezpieczeństwa.

Tysiące Rosjan chcą trafić do Finlandii

Ruch transgraniczny między Finlandią a Rosją dla celów turystycznych przywrócono w lipcu, po niemal dwóch latach obostrzeń sanitarnych związanych z koronawirusem. W ostatnim tygodniu do Finlandii, wszystkimi środkami transportu, przedostaje się dziennie po ok. 5-8 tys. Rosjan (przez Imatrę ok. 2 tys.).

W ubiegłym tygodniu minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto podkreślił, że obecna sytuacja, w której tylko Finlandia obok Norwegii spośród wszystkich krajów europejskich graniczących z Rosją, pozostawia otwartą granicę dla Rosjan, "niepotrzebnie szkodzi międzynarodowej pozycji i stosunkom Finlandii".

Czytaj również:

Zobacz także: Paweł Sałek w "Sygnałach dnia"

PAP,IAR/ms

Zobacz także

Zobacz także