more_horiz
Wiadomości

Niemcy wyślą na Ukrainę systemy obrony powietrznej. Ale nie mają zamiaru wysyłać czołgów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 06:28
Niemcy przekażą Ukrainie cztery systemy obrony powietrznej IRIS-T. Wcześniej Berlin deklarował przekazanie Kijowowi jednego. Systemy te nie są na wyposażeniu Bundeswehry.
Niemcy przekażą cztery systemy obrony powietrznej IRIS-T
Niemcy przekażą cztery systemy obrony powietrznej IRIS-TFoto: PAP/DPA/Wolfgang Kumm

Według komunikatu na liście broni planowanej do przekazania Ukrainie pojawiły się środki na dostarczenie Kijowowi trzech kolejnych systemów obrony powietrznej.

Niemiecki sprzęt dla Ukrainy

Trwają także przygotowania do przekazania ukraińskiej armii 30 tys. naboi kalibru 40 mm i 24 karabinów maszynowych MG3 do opancerzonych pojazdów naprawczych i ewakuacyjnych.

Niemiecki rząd poinformował również, że przygotowuje się do przekazania 10 systemów mostowych i 90 ciężkich przyczep do transportu ciężkiego uzbrojenia.

Według agencji Ukrinform łączna wartość indywidualnych licencji wydanych przez rząd federalny na eksport sprzętu wojskowego w okresie od 1 stycznia 2022 do 26 września 2022 wynosi 743 658 611 euro.

Wszystko, tylko nie czołgi

Ukraina apeluje do Niemiec przede wszystkim o dostawy czołgów. Niemcy jednak wielokrotnie odrzucały tę prośbę, a minister obrony Christine Lambrecht powiedziała niedawno, że Berlin uzgodnił z partnerami z NATO, aby nie podejmować takich decyzji "jednostronnie". Ostatnio wniosek w tej sprawie odrzucił Bundestag.

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz zapewniał na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ 20 września, że ​​wesprze Ukrainę wszystkimi zasobami, w tym finansowymi, gospodarczymi, humanitarnymi i bronią. Jednak niechęć rządu do przeniesienia czołgów Leopard na Ukrainę tłumaczy tym, że inne kraje, w szczególności Wielka Brytania i USA, nie dostarczyły jeszcze "tak potężnej broni" ukraińskiej armii. Według niego Niemcy nie chcą doprowadzić do eskalacji konfliktu.

Czytaj także:

Zobacz również: Tomasz Siemoniak w Polskim Radiu 24

PAP/kp/pp

Zobacz także

Zobacz także