more_horiz
Wiadomości

Giorgia Meloni: w UE zaczyna się od obrony narodowych interesów

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 18:27
- Włochy muszą powrócić do obrony swoich interesów, by znaleźć wspólne rozwiązania - oświadczyła kandydatka na premiera Giorgia Meloni w pierwszym publicznym wystąpieniu po zwycięskich wyborach.
Meloni zapowiedziała przywrócenie strategii przemysłowej krajowi, który od dawna jej nie miał
Meloni zapowiedziała przywrócenie strategii przemysłowej krajowi, który od dawna jej nie miałFoto: EPA/ANGELO CARCONI

W przemówieniu, wygłoszonym na festynie związku rolników Coldiretti w Mediolanie, Meloni, prowadząca rozmowy w bloku centroprawicy na temat składu swego rządu, oświadczyła, że jego celem będzie "przywrócenie strategii przemysłowej krajowi, który od dawna jej nie miał".

Zatrzymać spekulację

Wśród priorytetów wymieniła kwestię cen energii i gazu.

- Nie chodzi o to, jak zrekompensować spekulację cenami gazu, ale jak ją zatrzymać. W sprawie wysokich cen energii jesteśmy w stałym kontakcie z ustępującym rządem (Mario Draghiego), zaangażowanym w bardzo złożone rokowania na poziomie europejskim - mówiła liderka Braci Włochów.

- Praca, jaką należy wykonać w tych godzinach, to ustalenie, jak możemy interweniować w sprawie kosztów energii tej jesieni. Nie możemy pozwolić na to, by było dalej tak, jak w tych miesiącach - zaznaczyła Meloni.

We Włoszech cena energii wzrosła o 59 procent.

Gotowe odpowiedzi

Wyjaśniła, że w ostatnich dniach ograniczyła swoją publiczną aktywność, by zająć się najpilniejszymi kwestiami.

- Jeśli zostaniemy wezwani do rządzenia tym krajem, jasne jest to, że będziemy mieli skuteczne i natychmiastowe odpowiedzi na najważniejsze problemy - zapewniła.

- Mówimy od dawna - dodała - że w Unii zaczyna się od obrony narodowych interesów, by dojść do wspólnych.

Człowiek w środku

Mówiąc o kwestii zrównoważonego rozwoju ekologicznego, społecznego i gospodarczego, kandydatka na szefa rządu stwierdziła: "Chcemy bronić środowiska z człowiekiem w środku".

W czasie wizyty w Mediolanie Meloni spotkała się z sojusznikami, z którymi utworzy nowy rząd: Matteo Salvinim z Ligi i Silvio Berlusconim z Forza Italia.

Jej nowy gabinet powstanie najwcześniej w drugiej połowie października.

Czytaj także:

Prawica przejmuje władzę we Włoszech. Czarnecki: pomogła wypowiedź von der Leyen

PAP/fc/kor

Zobacz także

Zobacz także