more_horiz
Wiadomości

Manifestacja polskości. Tegoroczna 85. Parada Pułaskiego z wyjątkowym hasłem

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 05:35
W Nowym Jorku odbędzie się dziś 85. Parada Pułaskiego. To jedno z najważniejszych świąt amerykańskiej Polonii. Hasło tegorocznej parady brzmi: "Marsz z Sercem, Duszą i Miłością Polonii".
W Nowym Jorku odbędzie się 85. Parada Pułaskiego
W Nowym Jorku odbędzie się 85. Parada PułaskiegoFoto: PAP/ Marcin Cholewiński

W Paradzie Pułaskiego wezmą udział miedzy innymi polskie orkiestry i zespoły ludowe, dzieci z polonijnych szkół, parafie, żołnierze, weterani i goście z Polski. Słynną Piątą Aleją na Manhattanie przejdzie kilkanaście tysięcy Polaków. Oglądać ich będzie kilkadziesiąt tysięcy widzów.

Manifestacja polskości

- Parada w Nowym Jorku to najważniejsze święto Polaków i Polonii w Stanach Zjednoczonych Ameryki - powiedział Polskiemu Radiu konsul generalny w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Udział w paradzie, której towarzyszy morze biało-czerwonych flag, daje Polakom mieszkającym w USA poczucie wspólnoty.4

- Ale ma to tez znaczenie zewnętrzne. Jest to manifestacja polskości przed innymi mieszkańcami Nowego Jorku oraz lokalnymi władzami - podkreślił Adrian Kubicki. Konsul dodał, że liczny udział w paradzie jest ważny, ponieważ amerykańskie władze mogą wówczas uświadomić sobie jak liczna i silna jest amerykańska Polonia.

Od 1937 roku nowojorska Polonia oddaje cześć generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu, bohaterowi wojny o niepodległość USA. Parada odbywa się w pierwszą niedzielę października.

Generał Kazimierz Pułaski

11 października jest w Stanach Zjednoczonych Dniem Pamięci Kazimierza Pułaskiego. Doroczną deklarację w tej sprawie wystosował prezydent Joe Biden, który podkreślił dokonania polskiego bohatera i wkład imigrantów z Polski w rozwój Stanów Zjednoczonych.

Dzień Pamięci Kazimierza Pułaskiego został ustanowiony przez Kongres USA w 1929 roku. Od tego czasu polskiego generała upamiętniają co roku wszyscy amerykańscy prezydenci, wydając okolicznościowe proklamacje.

Generał Kazimierz Pułaski, który zginął od ran odniesionych w bitwie pod Savannah w stanie Georgia, 11 października 1779 roku, jest jednym z najsławniejszych obcokrajowców walczących o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Ma on w USA dziesiątki pomników. Jego imieniem nazwano wiele miejscowości, mostów i autostrad, a także historyczny fort wojskowy w Savannah.

Po rocznej przerwie w Grand Rapids w stanie Michigan znów zorganizowano Dni Pułaskiego z koncertami polki, zabawami tanecznymi i zawodami w jedzeniu gołąbków. Przed tygodniem ulicami Nowego Jorku przeszła Parada Pułaskiego.

Posłuchaj
00:48 11971019_1.mp3 W Nowym Jorku odbędzie się 85. Parada Pułaskiego (Marek Wałkuski/IAR)

IAR/as

Zobacz także

Zobacz także