more_horiz
Wiadomości

Łyman znów w rękach Ukraińców. "Operacyjna i polityczna porażka Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 09:55
Brytyjskie ministerstwo obrony oceniło, że przejęcie przez Ukrainę kontroli nad Łymanem to ważne wydarzenie z operacyjnego punktu widzenia. Stanowi też cios polityczny dla Moskwy.
Ukraińcy przejęli kontrolę nad miastem Łyman w obwodzie donieckim
Ukraińcy przejęli kontrolę nad miastem Łyman w obwodzie donieckimFoto: Defense of Ukraine/Twitter (screen)

Ukraińcy przejęli kontrolę nad Łymanem w obwodzie donieckim. W mediach społecznościowych opublikowano nagranie, na którym żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych zadeklarowali przejęcie miasta.

Wyzwolenie Łymanu. To strategicznie ważne miasto

"Łyman był prawdopodobnie broniony przez słabo obsadzone jednostki z Zachodniego i Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji oraz kontyngenty dobrowolnie zmobilizowanych rezerwistów. Siły te prawdopodobnie poniosły ciężkie straty, wycofując się z miasta jedyną drogą, która nadal znajdowała się w rękach rosyjskich" -  napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Czytaj również:

"Łyman jest ważny pod względem operacyjnym, ponieważ zapewnia kontrolę nad kluczowym przejściem drogowym przez rzekę Doniec, za którą Rosja próbuje umocnić swoją obronę" - oznajmił brytyjski resort.

"Cios politytczny"

Jak dodano, wycofanie się Rosji z Łymanu to także znaczący cios polityczny, ponieważ miasto znajduje się w obwodzie donieckim - regionie, który Rosja rzekomo chciała "wyzwolić" i nielegalnie zaanektować.

Posłuchaj
00:36 11970484_1.mp3 Rosja ogłosiła odwrót spod Łymanu. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 

"Wycofanie się doprowadziło do kolejnej fali publicznej krytyki rosyjskiego dowództwa wojskowego przez wysokich urzędników. Dalsze straty terytorium na nielegalnie okupowanych terenach niemal na pewno doprowadzą do nasilenia tej publicznej krytyki i zwiększenia presji na wyższych dowódców" - podkreślono w raporcie.

ms/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także