more_horiz
Wiadomości

Dziś wspomnienie św. Faustyny. Papież zwrócił się do polskich pielgrzymów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 11:35
Papież w kontekście wojny na Ukrainie przypomniał, że dziś przypada wspomnienie liturgiczne św. Faustyny Kowalskiej. Franciszek spotkał się z wiernymi na placu św. Piotra na audiencji ogólnej.
Po kazaniu papież powiedział, że Bóg za pośrednictwem św. Faustyny Kowalskiej pouczał świat, aby szukał ocalenia w Jego miłosierdziu.
Po kazaniu papież powiedział, że Bóg za pośrednictwem św. Faustyny Kowalskiej pouczał świat, aby szukał ocalenia w Jego miłosierdziu.Foto: PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Po kazaniu papież zwracając się do Polaków powiedział, że Bóg za pośrednictwem św. Faustyny Kowalskiej pouczał świat, aby szukał ocalenia w Jego miłosierdziu.

- Pamiętajmy o tym zwłaszcza dziś, myśląc szczególnie o toczącej się wojnie na Ukrainie. Ufajcie w miłosierdzie Boga, który może odmienić serca i w matczyne orędownictwo Królowej Pokoju - powiedział papież.

Franciszek kontynuował dziś serię katechez poświęconych rozeznaniu. Powiedział, że trzeba rozpoznać, co jest dla nas naprawdę ważne i nie ulegać mirażom pozornie atrakcyjnej pokusy. Zaznaczył, że pomóc może w tym codzienny rachunek sumienia, czyli nawyk spokojnego odczytania na nowo tego, co się zdarzyło. Na zakończenie papież ponownie wezwał do modlitw za umęczoną Ukrainę.

Wspomnienie świętej

W środę Kościół katolicki wspomina św. Faustynę Kowalską, nazywaną apostołką Bożego miłosierdzia, autorkę "Dzienniczka", w którym opisała przekazane jej przez Pana Jezusa orędzie o miłosiernej miłości Boga do człowieka. Helena Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. w Głogowcu koło Łodzi w ubogiej wielodzietnej rodzinie.

Na polecenie Jezusa Faustyna prowadziła dziennik duchowy, w którym spisała rozmowy z Panem Jezusem i orędzie o miłosierdziu Bożym. Zawarła tam także modlitwę podyktowaną przez Jezusa – "Koronkę do miłosierdzia Bożego", i Jego prośbę, by ustanowić w Kościele Godzinę Miłosierdzia (chodzi o godzinę 15.00, w której Jezus umarł na krzyżu) i Święto Miłosierdzia Bożego w II niedzielę wielkanocną. Faustyna zapisała również w "Dzienniczku" obietnicę Jezusa, że każdy, kto się szczerze nawróci i w Święto Miłosierdzia Bożego przyjmie komunię świętą, otrzyma łaskę zupełnego odpuszczenia win i kar.

Śmierć w wieku 33 lat

W 1936 r. u Faustyny zdiagnozowano zaawansowaną gruźlicę. Od marca tego roku do grudnia 1937 r. przebywała na leczeniu w szpitalu w krakowskim Prądniku Białym. W kwietniu 1938 r. stanu zdrowia siostry Faustyny gwałtownie się pogorszył. Zmarła 5 października 1938 r. w Krakowie. Miała 33 lata.

W 1993 r. na placu św. Piotra w Rzymie papież Jan Paweł II beatyfikował Faustynę Kowalską, a w 2000 r. ją kanonizował.

Czytaj także:

pg/jp

Zobacz także

Zobacz także