more_horiz
Wiadomości

"Nie ma mocy prawnej". Enerhoatom nt. decyzji Kremla o przejęciu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 20:18
Jak powiadomił w środę wieczorem ukraiński koncern Enerhoatom, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, dekret prezydenta Rosji o przejęciu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy i włączeniu jej do rosyjskiej sieci energetycznej jest nieważny z mocy prawa.
Enerhoatom: decyzja Kremla o przejęciu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie ma mocy prawnej
Enerhoatom: decyzja Kremla o przejęciu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie ma mocy prawnejFoto: Ihor Bondarenko/ Shutterstock

W środę Władimir Putin wydał dekret zakładający przyłączenie siłowni w Enerhodarze do rosyjskiej sieci energetycznej. Kreml zdecydował też o powołaniu przedsiębiorstwa państwowego i spółki akcyjnej, które będą zarządzały elektrownią położoną w okupowanym przez najeźdźców Enerhodarze.

- Takie decyzje są nieważne z mocy prawa - oświadczył ukraiński koncern Enerhoatom.

Już wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał dekret o nieważności wszystkich rosyjskich aktów prawnych naruszających suwerenność i integralność terytorialną sąsiedniego kraju.

Zobacz także:

Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie, znajduje się na podbitych przez Kreml terenach obwodu zaporoskiego, który Rosja usiłuje oderwać od Ukrainy. Po rozpoczętej 24 lutego rosyjskiej inwazji obiekt został zajęty przez agresora.

Na terenie obiektu stacjonują rosyjskie wojska, które kilkukrotnie dokonywały ostrzałów terenów w pobliżu obiektu, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarżała o te incydenty Kijów. Ukraina domaga się wycofania rosyjskich wojsk z elektrowni. W okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej pracuje ukraińska obsługa.

PAP/mg

Zobacz także

Zobacz także