more_horiz
Wiadomości

Nowe plany Białego Domu wobec Wenezueli. Chodzi o eksport ropy naftowej

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 06:54
Rząd Stanów Zjednoczonych przygotowuje się do złagodzenia części sankcji wobec Wenezueli w zamian za wznowienie przez reżim Maduro dialogu z opozycją - informuje waszyngtoński korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski. Jak podają z kolei amerykańskie gazety, działania Białego Domu mają związek z eksportem wenezuelskiej ropy naftowej na światowe rynki.
USA rozważają rozluźnienie sankcji wobec Wenezueli
USA rozważają rozluźnienie sankcji wobec WenezueliFoto: PAP/EPA/Leigh Vogel / POOL

Według "Wall Street Journal", złagodzenie sankcji umożliwiłoby firmie Chevron wznowienie wydobycia ropy naftowej w Wenezueli, a w konsekwencji utorowałoby drogę do ponownego otwarcia amerykańskich i europejskich rynków na import tego surowca z Wenezueli.

W zamian za złagodzenie sankcji rząd Nicolása Maduro wznowiłby zawieszone rozmowy z opozycją w sprawie przeprowadzenia wolnych wyborów prezydenckich w 2024 roku.

Porozumienie objęłoby również odblokowanie setek milionów dolarów wenezuelskich funduszy zamrożonych w amerykańskich bankach. Z pieniędzy tych Wenezuela mogłaby opłacić import żywności, leków i aparatury do zrujnowanej sieci elektrycznej i miejskich systemów kanalizacyjnych.

Porozumienie jest kwestią otwartą

Biały Dom zastrzega, że porozumienie jest nadal negocjowane i zależy od wznowienia przez prezydenta Maduro rozmów z opozycją. - Nie planujemy zmiany naszej polityki sankcji bez konstruktywnych kroków ze strony reżimu Maduro - powiedziała rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson.

Informacja o możliwym złagodzeniu embarga na eksport ropy naftowej z Wenezueli pojawia się dzień po skrytykowanej przez Biały Dom decyzji OPEC+ o ograniczeniu produkcji ropy o dwa miliony baryłek dziennie.

Posłuchaj
00:54 USA - wenezuela - spec - walkuski -- 11978476_1.mp3 Rząd USA przygotowuje się do złagodzenia części sankcji wobec Wenezueli w zamian za wznowienie przez reżim Maduro dialogu z opozycją - o szczegółach Marek Wałkuski (IAR)

Uwolnienie kolejnej amerykańskiej rezerwy

W reakcji na decyzję OPEC+ administracja Joe Bidena udostępni także rynkowi kolejne 10 milionów baryłek ropy z rezerwy strategicznej. Poinformował o tym doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Według niego prezydent Biden jest "zawiedziony" decyzją OPEC+ o ograniczeniu produkcji ropy naftowej, co ma przełożyć się na wzrost cen.

Czytaj także:

IAR/ mbl /pp/kor

Zobacz także

Zobacz także