Przyjęto przepisy dot. obowiązkowego oszczędzania energii w UE. Polska i Słowacja przeciw

Przy sprzeciwie Polski i Słowacji unijne kraje przyjęły przepisy dotyczące kryzysu energetycznego. Chodzi o obowiązkowe oszczędzanie energii elektrycznej i opłat od nadzwyczajnych zysków producentów energii - relacjonuje Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

2022-10-06, 20:16

Przyjęto przepisy dot. obowiązkowego oszczędzania energii w UE. Polska i Słowacja przeciw
Po ostatnich atakach Rosji dostawy prądu zostały ograniczone w 15 obwodach Ukrainy.Foto: shutterstock/Lukasz Pajor

Zielone światło dla przepisów dali w piątek ministrowie energii krajów członkowskich. Dziś zakończyła się procedura pisemna. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa już wtedy zapowiadała, że Polska sprzeciwia się obowiązkowym działaniom regulowanym na poziomie europejskim. Podkreślała, że takie działania leżą w gestii państw członkowskich.

Dziś do przyjętych przepisów Polska dołączyła deklarację, w której napisała, że nadzwyczajne działania Unii w obszarze energii powinny być zgodne z zasadą solidarności energetycznej. "Równocześnie jednak działania te powinny być oparte na odpowiedniej do ich charakteru podstawie traktatowej" - czytamy w oświadczeniu.

Polska uważa, że decyzje, które wiążą się z miksem energetycznym powinny być podejmowane jednomyślnie, a nie większością głosów.

Bezpieczeństwo energetyczne w UE

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas debaty na sesji Europarlamentu w Strasburgu poinformowała, że udział Rosji w dostawach gazu do Unii spadł z 40 procent do 7,5 procent. Dodała, że kraje członkowskie zrekompensowały tę redukcję zwiększonym importem LNG i błękitnego paliwa od wiarygodnych dostawców takich jak USA i Norwegia.

REKLAMA

Szefowa Komisji powiedziała, że stan napełnienia magazynowów gazu w Unii Europejskiej sięga obecnie 90 procent. - To o 15 procent więcej niż w ubiegłym roku - dodała Ursula von der Leyen, podkreślając, że Unia jest przygotowana na zimę.

Czytaj także:

Zobacz również: Marcin Przydacz w Polskim Radiu 24

dz/IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej