more_horiz
Wiadomości

Misja NASA dotarła do ISS. Na pokładzie po raz pierwszy są rdzenna Amerykanka oraz rosyjska kosmonautka

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 02:50
Należąca do SpaceX kapsuła Crew Dragon z czteroosobową załogą misji NASA Crew-5 na pokładzie zadokowała w czwartek bezpiecznie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W składzie zespołu, który ma rozpocząć na ISS pięciomiesięczną misję naukową, są pierwsza rdzenna Amerykanka oraz rosyjska kosmonautka.
Misja NASA Crew-5 z indiańską astronautką i rosyjską kosmonautką dotarła do ISS.
Misja NASA Crew-5 z indiańską astronautką i rosyjską kosmonautką dotarła do ISS.Foto: Shutterstock /3Dsculptor

Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon wystartowała z centrum kosmicznego NASA na Florydzie w środę, a lot na ISS trwał 29 godzin.

Skład Crew-5

Załoga kapsuły składa się z dwóch amerykańskich astronautów NASA - dowódcą jest 45-letnia Nicole Aunapu Mann, która została pierwszą przedstawicielką rdzennych ludów Ameryki w kosmosie oraz 49-letniego pilota Josha Cassady.

Mann, pułkownik Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych i pilot myśliwca bojowego, jest także jednym z pierwszych 18 astronautów wybranych do misji NASA Artemis, mającej na celu powrót ludzi na Księżyc pod koniec tej dekady.

Zespół misji Crew-5 uzupełniają 59-letni japoński astronauta Koichi Wakata, weteran czterech lotów kosmicznych, oraz 38-letnia Rosjanka Anna Kikina, pierwsza od 20 lat kosmonautka z Rosji na pokładzie amerykańskiego statku kosmicznego.

Porozumienie NASA z Roskosmosem

Obecność Kikiny w amerykańskiej kapsule jest efektem porozumienia NASA z Roskosmosem, w ramach którego wcześniej Amerykanin Frank Rubio dotarł na ISS na pokładzie rosyjskiego Sojuza.

Do tej pory na ISS przebywało siedem osób - zespół Crew-4, składający się z trzech Amerykanów i włoskiego astronauty, a także dwóch Rosjan i astronauta NASA, którzy polecieli na orbitę rosyjskim Sojuzem w zeszłym miesiącu.

Astronauci Crew-4 prawdopodobnie wrócą na Ziemię w przyszłym tygodniu.

Nowi członkowie załogi ISS mają przeprowadzić ponad 200 eksperymentów podczas swojej 150-dniowej misji, z których wiele koncentruje się na badaniach medycznych, począwszy od trójwymiarowego "biodrukowania" ludzkiej tkanki po badania bakterii hodowanych w mikrograwitacji.

Czytaj także:

PAP/jb/kor

Zobacz także

Zobacz także