more_horiz
Wiadomości

"Groźba ze strony Putina jest realna". Biden ostrzega przed "nuklearnym armagedonem"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 04:15
Joe Biden powiedział, że "Putin to człowiek, którego znam dobrze, on nie żartuje". Prezydent USA ostrzegł, że ryzyko nuklearnego armagedonu jest najwyższe od czasu kryzysu kubańskiego z 1962 r.
Prezydent Biden ostrzega przed ryzykiem nuklearnej apokalipsy.
Prezydent Biden ostrzega przed ryzykiem nuklearnej apokalipsy.Foto: PAP/EPA/Yuri Gripas/ABACA / POOL

- Od czasu Kennedy'ego i kryzysu kubańskiego nie mieliśmy do czynienia z perspektywą apokalipsy - powiedział amerykański prezydent, przemawiając na zbiórce funduszy dla Komitetu Kampanii Senatorów Demokratycznych.

"Groźba ze strony Putina jest realna"

Biden podkreślił, że Władimir Putin to człowiek, którego on zna dość dobrze i rosyjski przywódca "nie żartuje, kiedy mówi o użyciu taktycznej broni jądrowej, broni biologicznej lub chemicznej". Prezydent USA zasugerował, że groźba ze strony Putina jest realna, "ponieważ jego wojsko jest - można powiedzieć - nieefektywne".

Biden zakwestionował również rosyjską doktrynę nuklearną, ostrzegając, że użycie taktycznej broni o niższej mocy może szybko wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do globalnej zagłady.

"Nuklearny armagedon"

- Nie ma czegoś takiego jak łatwe użycie broni taktycznej, to zakończy się armagedonem - powiedział Biden. Dodał, że wciąż "próbuje rozgryźć" agresję Putina na Ukrainę.

- Gdzie on widzi wyjście z tej sytuacji? - pytał retorycznie Biden. - To sytuacja, w której nie tylko traci twarz, ale traci znaczącą władzę w Rosji - ocenił.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:41 11980608_1.mp3 Prezydent USA Joe Biden powiedział, że po raz pierwszy od czasów zimnej wojny istnieje ryzyko konfliktu nuklearnego (IAR)

ZOBACZ TAKŻE: Paweł Sałek o objęciu Polski programem Nuclear Sharing

IAR/PAP/jb/kor

Zobacz także

Zobacz także