more_horiz
Wiadomości

Szokujące doniesienia z obwodu donieckiego. W wyzwolonych miastach odkryto rosyjską katownię i masowe groby

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 19:40
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o znalezieniu kolejnej rosyjskiej katowni na wyzwolonym spod okupacji ukraińskim terytorium. Miejsce tortur znajdowało się w ośrodku wypoczynkowym w Swiatohirsku w obwodzie donieckim. W tym mieście oraz w Łymanie odkryto też masowe groby.
W Swiatohirsku znaleziono rosyjską katownię i masowy grób
W Swiatohirsku znaleziono rosyjską katownię i masowy gróbFoto: facebook.com/SecurSerUkraine/

We wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) odkryła katownię w ośrodku wypoczynkowym znajdującym się nieopodal Ławry Świętogórskiej. Jak podano, w katowni więziono miejscowych mieszkańców, którzy opowiadali się za integralnością terytorialną Ukrainy.

Śledczy znaleźli na miejscu przedmioty wskazujące na stosowanie tortur. Służby ustalają tożsamość poszkodowanych oraz osób związanych z torturami.

Rosyjska katownia na Ukrainie

Również we wtorek biuro prokuratora generalnego Ukrainy poinformowało o ekshumowaniu 34 ciał w Swiatohirsku oraz 44 zwłok w Łymanie. W związku z odkryciem masowych pochówków cywilów wszczęto śledztwo.

Jak podano, na części zwłok pochowanych w zbiorowej mogile w Swiatohirsku są ślady śmierci nienaturalnej. Znaleziono też w samochodzie dwa zwęglone ciała.

Na cmentarzu w Łymanie znaleziono ok. 110 dołów, w tym pochówki dzieci. Najmłodsze dziecko miało rok. Pochowano je obok pozostałych członków swojej rodziny - podało biuro prokuratora generalnego.

"Wykrywanie i dokumentowanie bezprawnej działalności przeprowadził personel Departamentu Stanu SBU w obwodzie donieckim i ługańskim wraz z Państwową Służbą Graniczną pod kierunkiem proceduralnym Donieckiej Prokuratury" - przekazano.

Czytaj także:

ng/koz/PAP/kor

Zobacz także

Zobacz także