more_horiz
Wiadomości

USA przekażą Ukrainie kolejny pakiet broni. Pomoc jest warta 725 mln dolarów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2022 02:33
Ponad 200 pojazdów Humvee (HMMWV), rakiety przeciwradarowe HARM i amunicja do systemów HIMARS - m.in. te rodzaje uzbrojenia znajdują się w kolejnej transzy pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. 
Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 725 mln dolarów pomocy militarnej
Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 725 mln dolarów pomocy militarnejFoto: Defense of Ukraine/Twitter

W skład kolejnego już pakietu nowego weszły rakiety GMLRS do systemów artylerii rakietowej HIMARS, 23 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej 155mm, 500 sztuk naprowadzanych satelitarnie pocisków artyleryjskich Excalibur, 5 tys. pocisków RAAM zawierających miny przeciwpancerne, 5 tys. sztuk broni przeciwpancernej, rakiety przeciwradarowe powietrze-ziemia HARM oraz ponad dwieście pojazdów Humvee.

725 mln USD wsparcia

Departament Stanu i Pentagon ogłosiły, że jest to pomoc o wartości 725 milionów dolarów. Jak poinformował sekretarz stanu Antony Blinken, ma to być odpowiedź na brutalne rosyjskie ataki rakietowe na ludność cywilną na całej Ukrainie i gromadzone dowody okrucieństw, popełnianych przez siły rosyjskie. Według Departamentu Obrony, łączną pomoc wojskową USA dla Ukrainy do wysokości 18 miliardów 300 milionów dolarów.

Zobacz także:

Pomoc ma wzmocnić zdolności Ukraińców do kontrofensywy

Wcześniej jeden z amerykańskich urzędników przekazał, że spodziewano się, iż pakiet nie będzie zawierał sprzętu służącego do odpierania ataków rakietowych, ale został tak zaprojektowany, aby wzmocnić zdolność Ukrainy do kontynuowania kontrofensywy, która przyniosła duże zdobycze terytorialne w ostatnich tygodniach.

Posłuchaj
00:52 11994649_1.mp3 23. pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 

[WIDEO] "Jesteśmy bardzo aktywni na tym polu". Premier Mateusz Morawiecki w Programie 3 Polskiego Radia o szkoleniu ukraińskich żołnierzy

ms, IAR, PAP

Zobacz także

Zobacz także