more_horiz
Wiadomości

Brytyjczycy szukają nowego premiera. Korespondent Polskiego Radia: gwałtownie rosną notowania Borisa Johnsona

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 19:55
Dziennik "Times" twierdzi, że start w wyścigu do fotela premiera znów planuje Boris Johnson. Sam Rosbottom z firmy bukmacherskiej Betfair powiedział Polskiemu Radiu, że faworytem jest były minister finansów Rishi Sunak. Ale notowania byłego premiera gwałtownie rosną - donosi z Londynu korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski.
Brytyjczycy szukają nowego premiera, a dziennik Times twierdzi, że start w wyścigu do fotela premiera znów planuje Boris Johnson. Jak ustaliło Polskie Radio gwałtownie rosną notowania Johnsona
Brytyjczycy szukają nowego premiera, a dziennik "Times" twierdzi, że start w wyścigu do fotela premiera znów planuje Boris Johnson. Jak ustaliło Polskie Radio gwałtownie rosną notowania JohnsonaFoto: Shutterstock.com/I T S

- Mogę ujawnić, że jego szanse (przyp. red. Borisa Johnsona) w ciągu ostatnich godzin wzrosły z 27-1 do 5-1. To potężna, znacząca zmiana - podkreślił Sam Rosbottom. 

Zwolennikiem takiego scenariusza jest poseł prawicy Brendan Clarke-Smith, który mówi w BBC, że Boris Johnson może pomóc partii.

- Patrzymy na kogoś, kto ma mandat. Mandat wśród członków Partii Konserwatywnej i wśród elektoratu - powiedział Brendan Clarke-Smith. - Pokazał też, że potrafi być zwycięzcą. Dał nam historyczną większość, ponad osiemdziesięciu mandatów - wylicza polityk.

Boris Johnson premierem? Jego przeciwnicy grożą odejściem z partii

Były premier ma jednak w Partii Konserwatywnej wielu przeciwników. Są tacy, którzy nieoficjalnie wysyłają sygnały, że odejdą z ugrupowania, jeśli Boris Johnson ponownie zostanie jego liderem. Boris Johnson odszedł po tym, jak załamały się sondaże poparcia dla Konserwatystów, przede wszystkim wskutek tak zwanej Partygate. Jest jedynym w historii Królestwa premierem, który podczas urzędowania złamał prawo. Toczy się przeciwko niemu postępowanie dysyplinarne w parlamencie.

- Dopóki ono trwa, dopóki nie zostanie uznany za winnego lub nie zostanie oczyszczony, nie powinna dla niego istnieć możliwość powrotu do rządu - przekonuje poseł prawicy Roger Gale. 

Szef komitetu odpowiedzialnego za organizację wyborów ogłosił, że by wziąć udział w wyścigu, trzeba uzbierać 100 podpisów poparcia konserwatywnych posłów. To wysoki próg, który znacząco ograniczy grono kandydatów.

Brytyjska premier zapowiedziała dymisję. Od wielu dni Liz Truss zmagała się z buntem we własnej partii. Szefową rządu została szóstego września i pełniła tę funkcję 45 dni. To najkrótsze sprawowanie władzy na tym stanowisku w historii Wielkiej Brytanii.

Posłuchaj
00:38 12004230_1.mp3 Brytyjczycy znowu szukają premiera. Notowania Borisa Johnsona rosną. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz: Kazimierz Kleina (PO) w Polskim Radiu 24

Adam Dąbrowski/IAR

asp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także