more_horiz
Wiadomości

Premier: domagamy się od KE przeanalizowania możliwości wyciągnięcia realnych konsekwencji od Rosji

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 15:55
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Rada Europejska na wniosek Polski uznała Rosję za winną kryzysów gospodarczego i energetycznego w Europie. Szef polskiego rządu mówił o tym w Brukseli po zakończeniu szczytu RE. Mateusz Morawiecki podkreślił, że Rada zgodnie potępia działania Rosji na Ukrainie. Dodał, że na wniosek Polski domagamy się od Komisji Europejskiej przeanalizowania możliwości wyciągnięcia realnych konsekwencji od Rosji.  
Premier Morawiecki: Rada Europejska uznaje Rosję za winną kryzysu na kontynencie
Premier Morawiecki: Rada Europejska uznaje Rosję za winną kryzysu na kontynencieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu Rady Europejskiej premier podkreślał, że "napaść Rosji na Ukrainę wywołała wielopoziomowy kryzys", który ma "wymiar ludzki - giną ludzie na Ukrainie, dochodzi do wielu tragedii", ale ma on również "wymiar gospodarczy w obszarze energii, inflacji w całej Europie, kryzysu finansowego i kryzysu gospodarczego, który dotyka coraz większą liczbę państw świata".

Jak powiedział Mateusz Morawiecki, "Rada stwierdziła ponad wszelką wątpliwość, że to Rosja odpowiada za wszelkie aspekty kryzysu gospodarczego, z którymi borykamy się my w Polsce i praktycznie wszystkie kraje Unii Europejskiej".

Kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. Ma uderzyć w gospodarkę tego kraju

- Rada potępiła ataki na cywilów, potępiła ataki na infrastrukturę strategiczną (...) również na wniosek Polski domagamy się od Komisji Europejskiej przeanalizowania możliwości wyciągnięcia realnych konsekwencji od Rosji. Mowa o kolejnym pakiecie sankcji, który będzie nałożony na Rosję i uderzy w gospodarkę tego kraju - mówił premier.

Wyjaśnił, że nowe sankcje powinny być przemyślane w taki sposób, aby były jak najsłabiej odczuwalne przez gospodarkę europejską. Wczoraj Polska wraz z krajami bałtyckimi zaproponowała między innymi objęcie restrykcjami importu LPG oraz zakończenie współpracy z Rosją w energetyce nuklearnej. W sektorze technologii Polska, Litwa, Łotwa i Estonia chcą np. wprowadzenia zakazu eksportu do Rosji wszystkich dronów.

Posłuchaj
00:29 12005877_1.mp3 Premier w Brukseli: Rada Europejska uznaje Rosję za winną kryzysu na kontynencie (IAR) 

Premier poinformował również, że w konkluzjach przyjętych na szczycie Rady Europejskiej znalazł się zapis o przeciwdziałaniu dezinformacji i propagandzie rosyjskiej. Podkreślił, że ten zapis wprowadzono na wniosek polskiego rządu.

Czytaj także:

Zobacz: Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii w Programie 3 Polskiego Radia

IAR, PAP

asp/kor

Zobacz także

Zobacz także