more_horiz
Wiadomości

Berlińska konferencja dot. Ukrainy. Premier Morawiecki mówi o konieczności budowy nowej architektury bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 11:46
- Każdy, kto nie wspiera Ukrainy, albo zdradził wartości naszej cywilizacji, albo został ogłupiony przez Rosję, albo jedno i drugie - powiedział we wtorek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że wspieranie Ukrainy to najlepsza gwarancja naszego bezpieczeństwa i pokoju na następne dekady.
Premier: kto nie wspiera Ukrainy, ten albo zdradził wartości naszej cywilizacji, albo został ogłupiony przez Rosję
Premier: kto nie wspiera Ukrainy, ten albo zdradził wartości naszej cywilizacji, albo został ogłupiony przez Rosję Foto: PAP/Marcin Bielecki

Na zaproszenie niemieckiej prezydencji G7 i Komisji Europejskiej we wtorek w Berlinie odbywa się, z udziałem m.in. szefowej KE Ursuli von der Leyen oraz kanclerza Olafa Scholza, międzynarodowa konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy. W konferencji bierze udział także premier Morawiecki.

Szef polskiego rządu wskazywał, że Ukrainę należy wspierać zarówno wojskowo, jak i finansowo. Podkreślił, że wsparcie finansowe jest istotne nie tylko w następnych kilku miesiącach, ale w całym 2023 roku.

Podziękował Komisji Europejskiej, Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju, ponieważ - jak mówił - te instytucje wiedzą, że wspólnie musimy zebrać do 5 mld euro miesięcznie po to, żeby Ukrainie dać nadzieję, że nie będzie pozostawiona sama sobie.

Gwarancja bezpieczeństwa

Zdaniem Morawieckiego wspieranie Ukrainy, to "najlepsza gwarancja dla naszego bezpieczeństwa i pokoju na następne dekady". "Każdy, kto nie wspiera obecnie Ukrainy, albo zdradził wartości naszej cywilizacji, albo został ogłupiony przez Rosję. Albo jedno i drugie - powiedział premier.


Posłuchaj
00:21 12011314_1.mp3 Premier w Berlinie o wsparciu Ukrainy i jej odbudowie po wojnie (IAR)

W jego ocenie zwycięstwo w walce z Rosją jest bliżej nie tylko dzięki sukcesom militarnym Ukrainy i przez zmęczenie Rosji sankcjami, ale również z uwagi na to, że znacząca część świata zachodniego wykazała się determinacją i zdecydowaniem.

- Aby wygrać wojnę z Rosją, musimy zbudować zupełnie nową architekturę bezpieczeństwa w wymiarze gospodarczym i politycznym. Odbudowa gospodarcza Ukrainy jest niezmiernie istotnym warunkiem dla bezpieczeństwa Europy - mówił Morawiecki.

Wskazywał, że za tę odbudowę powinien zapłacić agresor. - Rosja powinna zapłacić Ukrainie reparacje wojenne. Zbyt często w historii widzieliśmy, że agresor unikał konsekwencji i odpowiedzialności - powiedział premier. Zdaniem szefa rządu należy skonfiskować rosyjskie aktywa i przeznaczyć na odbudowę Ukrainy.

Czytaj także:

PAP,IAR,pkur,kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także