more_horiz
Wiadomości

"Rosja pomaga Iranowi w tłumieniu protestów". Nowe doniesienia Białego Domu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 03:18
Biały Dom twierdzi, że Rosja może pomagać Iranowi w tłumieniu trwających od 40 dni antyrządowych protestów. Rzeczniczka prezydenta USA Karine Jean-Pierre wyraziła poparcie dla uczestników demonstracji. Równocześnie rząd Stanów Zjednoczonych nałożył sankcje na kilkanaście osób i podmiotów odpowiedzialnych za represje w Iranie.
Protesty w Iranie wybuchły po śmierci młodej dziewczyny na posterunku pollicji
Protesty w Iranie wybuchły po śmierci młodej dziewczyny na posterunku pollicjiFoto: Abaca Press/ FORUM

Protesty w Iranie trwają od śmierci 22-letniej Mahsy Amini, aresztowanej i pobitej za strój niezgodny z nakazami irańskich władz.

- Przyłączamy do jej rodziny i narodu irańskiego w dniu żałoby i refleksji - powiedziała Karine Jean-Pierre.

Rzeczniczka Białego Domu dodała, że prezydent Biden i Stany Zjednoczone stoją po stronie Irańczyków walczących o fundamentalne prawa.

Moskwa włącza się w tłumienie protestów

- Wyrażamy niepokój, że Moskwa może doradzać Teheranowi w tłumieniu protestów, szczególnie że Rosja ma szerokie doświadczenia w tłumieniu publicznych demonstracji - mówiła. 

Koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu John Kirby powiedział, że USA uważnie śledzą współpracę Iranu z Rosją. - To kolejny przykład współpracy Rosji z Iranem nie tylko w łamaniu praw człowieka ale także stwarzaniu dodatkowego zagrożenia dla życia Ukraińców - powiedział Kirby.

Czytaj także:

Administracja Bidena objęła w środę sankcjami kolejnych 14 irańskich urzędników, w tym członków służb wywiadowczych, strażników więziennych i gubernatora. Sankcje nałożono także na trzy podmioty zaangażowane w cenzurę i ataki hakerskie utrudniające protestującym możliwość komunikowania się poprzez media społecznościowe.

Posłuchaj
00:59 12014519_1.mp3 Biały Dom: Moskwa może pomagać Iranowi w tłumieniu protestów (Marek Wałkuski/IAR)

IAR/Marek Wałkuski/PAP/as

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także