Porozumienie ws. eksportu zboża z Ukrainy będzie przedłużone? Sekretarz generalny ONZ apeluje

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, Antonio Guterres, zaapelował do stron porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża, by zrobić wszystko co się da, aby przedłużyć obowiązywanie umowy.

2022-10-29, 03:59

Porozumienie ws. eksportu zboża z Ukrainy będzie przedłużone? Sekretarz generalny ONZ apeluje
Porozumienie zbożowe pomiędzy Ukrainą, Turcją, Rosją i ONZ zostało podpisane pod koniec lipca . Foto: Elena Larina/Shutterstock

Porozumienie dotyczące eksportu ukraińskich produktów rolnych przez czarnomorskie porty zostało podpisane w lipcu pod auspicjami ONZ przez Rosję, Turcję i Ukrainę. Dzięki umowie Ukraińcom udało się wysłać w świat ponad 9 milionów ton zboża. Wcześniej eksport był poważnie utrudniany przez Rosję, co stwarzało zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego niektórych części świata.

W komunikacie Stephane Dujarrica, rzecznika sekretarza generalnego ONZ, znalazł się apel o podjęcie wysiłków na rzecz przedłużenia umowy, która ma obowiązywać do 19 listopada. "Rządy, linie żeglugowe, handlarze zbożem i nawozami oraz rolnicy na całym świecie chcą mieć teraz jasność, jeśli chodzi o przyszłość" - czytamy w komunikacie.

Rosja w zamian za zgodę na przedłużenie porozumienia oczekuje zniesienia zachodnich sankcji, blokujących eksport rosyjskich nawozów.

Problem głodu na świecie

Anthony Blinken, sekretarz stanu USA w oświadczeniu z okazji Światowego Dnia Żywności, które zamieszczone zostało na stronie Departamentu Stanu USA, napisał, że "wojna na Ukrainie może zwiększyć o 70 milionów liczbę ludzi na świecie, którzy są w stanie ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego".

REKLAMA

"Na początku 2022 roku ponad 190 milionów ludzi znalazło się w warunkach ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego. Wojna na Ukrainie może dodać kolejne 70 milionów ludzi. Miliony stają w obliczu głodu i niedożywienia" - napisał Anthony Blinken.

Podkreślił, że łączny wpływ globalnej pandemii, rosnąca presja kryzysu klimatycznego, wysokie ceny energii i nawozów oraz konflikty zbrojne, "w tym brutalna wojna agresji Rosji na Ukrainę", zakłóciły łańcuchy produkcji oraz dostaw i doprowadziły do gwałtownego spadku dostaw żywności, zwłaszcza dla najbardziej wrażliwych grup ludności.

Czytaj także:

dz/IAR, PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej