more_horiz
Wiadomości

Papież Franciszek wyrusza do Bahrajnu. Pierwsza w historii wizyta w muzułmańskim królestwie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 07:04
Papież Franciszek wyrusza w czwartek do Bahrajnu. To pierwsza w historii papieska wizyta w tym kraju, potrwa cztery dni. Głównym celem 39. zagranicznej podróży Franciszka jest udział w forum dialogu pod hasłem "Wschód i Zachód na rzecz Ludzkiej Koegzystencji".
Franciszek rozpoczyna pierwszą papieską wizytę w Bahrajnie
Franciszek rozpoczyna pierwszą papieską wizytę w Bahrajnie Foto: EPA/Riccardo Antimiani

Małe królestwo na archipelagu 33 wysp w Zatoce Perskiej będzie 58. krajem odwiedzanym przez tego papieża podczas jego trwającego prawie dekadę pontyfikatu.

Wizyta minie pod znakiem dialogu z islamem, braterstwa na rzecz pokoju i spotkania ze wspólnotą chrześcijańską.

Poszukiwanie dialogu

Na dwa dni przed podróżą Franciszek powiedział wiernym w Watykanie, że będzie to podróż pod znakiem dialogu.

- Wezmę udział w forum na temat niezbędnej konieczności zbliżenia Wschodu i Zachodu dla dobra ludzkiego współistnienia. Będę też miał okazję spotkać się z przedstawicielami religii, zwłaszcza islamu - wskazał.

- Proszę wszystkich o towarzyszenie mi modlitwą, aby każde spotkanie i wydarzenie było owocną okazją do wspierania, w imię Boga, sprawy braterstwa i pokoju, których nasze czasy tak bardzo i pilnie potrzebują - dodał.

Przesłanie jedności

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin powiedział watykańskim mediom: "w świecie, naznaczonym przez napięcia, spory i konflikty", podróż będzie "przesłaniem jedności, spójności i pokoju".

Podkreślił, że idea wizyty narodziła się dzięki zaproszeniu, jakie wystosował do Franciszka król Bahrajnu Hamad ibn Isa Al Chalifa.

Mniejszość katolicka

To kolejne państwo, w którym papież odwiedzi zamieszkałą tam mniejszość katolików. Jest ich około 160 tysięcy. Stanowią oni mniej niż 10 proc. ludności i są to głównie pracujący tam imigranci z Azji.

Według danych przedstawionych przez Watykan w Bahrajnie jest jeden biskup, 13 księży diecezjalnych, siedmiu zakonników i siedem zakonnic.

Spotkanie z monarchą

Papież odleci przed godz. 10 rano z rzymskiego lotniska Fiumicino samolotem włoskich linii ITA, który będzie miał zerowy negatywny wpływ na środowisko dzięki systemowi kompensacji emisji dwutlenku węgla. Jak zaznaczył przewoźnik, to realizacja postulatów papieża o ochronę środowiska.

Po pięciu godzinach lotu papieski samolot wyląduje w bazie lotniczej w miejscowości Awali w centrum kraju, niedaleko jego stolicy Manamy. Franciszka powita 72-letni król.

Następnie papież pojedzie do Pałacu Królewskiego Sakhir na oficjalną ceremonią powitania i rozmowę z monarchą oraz jego rodziną. Na dziedzińcu podczas spotkania z przedstawicielami władz i społeczeństwa przemówienia wygłoszą najpierw król, a potem papież.

Forum Dialogu

W piątek Franciszek weźmie udział w ceremonii zamknięcia rozpoczętego dzień wcześniej w Awali Forum Dialogu pod hasłem "Wschód i Zachód na rzecz Ludzkiej Koegzystencji".

Obecny będzie między innymi wielki imam sunnickiego Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze szejk Ahmad Al-Tajjeb, najbliższy i stały rozmówca papieża ze świata islamu. W forum udział wezmą obok króla Bahrajnu reprezentanci religii i przywódcy z wielu krajów, przede wszystkim regionu. Jako jego cel organizatorzy przedstawiają budowę mostów dialogu, krzewienie idei globalnej koegzystencji i braterstwa dla pokoju.

Muzułmańska Rada Starszych

Zwraca się uwagę na to, że już po raz trzeci, po wizytach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2019 r. i w Kazachstanie we wrześniu tego roku Franciszek odwiedzi kraj o większości muzułmańskiej, zaproszony przez władze na organizowane przez nie wydarzenie, którego jest nadzwyczajnym gościem.

Nigdy wcześniej w dziejach podróży jego poprzedników nie było wizyt o takim charakterze.

Posłuchaj
00:55 12026235_1 kowalcz.mp3 Papież wyrusza do Bahrajnu. Korespondencja Piotra Kowalczuka (IAR)

Po udziale w zamknięciu forum dialogu Franciszek odwiedzi meczet przy Pałacu Królewskim spotka się tam z Muzułmańską Radą Starszych. To założona w 2014 roku międzynarodowa organizacja z siedzibą w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, której zadaniem jest krzewienie pokoju we wspólnotach islamskich, obrona wartości humanitarnych i zasad tolerancji.

Na zakończenie drugiego dnia wizyty papież weźmie udział w spotkaniu ekumenicznym i modlitwie o pokój w katedrze Matki Bożej Arabskiej, patronki Zatoki Perskiej w Awali.

Msza na stadionie

W sobotę odprawi mszę na narodowym stadionie w Bahrajnie w mieście Ar-Rifa , na której oczekuje się prawie 30 tys. wiernych, także przybyłych z innych krajów regionu, w tym z Kuwejtu, Omanu, Arabii Saudyjskiej. Odwiedzi też szkołę katolicką.

W niedzielę w stolicy - Manamie, w kościele Świętego Serca, zbudowanym w 1939 roku, Franciszek spotka się z katolickim duchowieństwem, wygłosi przemówienie i odmówi modlitwę Anioł Pański.

Wczesnym popołudniem miejscowego czasu wyruszy w drogę powrotną do Rzymu.

Oczekiwania wobec wizyty

Międzynarodowe organizacje obrońców praw człowieka oczekują, że papież zabierze głos w sprawie ich łamania i kwestii więźniów politycznych oraz prześladowań szyickiej większości w królestwie rządzonym twardą ręką przez sunnicką dynastię.

To ostatnia papieska pielgrzymka, zapowiedziana na ten rok, po wizytach na Malcie, w Kanadzie i Kazachstanie.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także