Grupa Ładosia uhonorowana. Rezydencja Ambasador RP w Bernie z tytułem "Dom Życia"
Dawna siedziba poselstwa Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie, służąca obecnie za oficjalną rezydencję ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej, otrzyma dziś oficjalnie tytuł "Domu Życia". To wyróżnienie, przyznawane przez Międzynarodową Fundację im. Raoula Wallenberga miejscom, w których ukrywano i chroniono Żydów w czasie II wojny światowej.
2022-11-17, 12:56
Rezydencja w stolicy Szwajcarii otrzymała to miano w uznaniu dla działalności Grupy Ładosia. Fundacja im. Raoula Wallenberga po raz pierwszy honoruje w ten sposób miejsce, w którym nikogo nie ukrywano.
Jednakże działalność poselstwa RP w neutralnej Szwajcarii to jedna z najbardziej niezwykłych i szeroko zakrojonych akcji ratowania Żydów przed Zagładą.
Paszporty i poświadczenia
Grupa polskich dyplomatów i współpracujących z nimi działaczy organizacji żydowskich wystawiła, jak się szacuje, kilka tysięcy paszportów i poświadczeń obywatelstwa państw Ameryki Łacińskiej obywatelom kilkunastu państw europejskich, w tym Niemiec i Austrii. Nadal nie jest znana pełna lista posiadaczy takich dokumentów ani osób dzięki nim uratowanych.
Ważnym aspektem działań placówki była także działalność tajnej rozgłośni, dzięki której przekazywano do Londynu i Waszyngtonu informacje o mordowaniu Żydów na obszarach okupowanych przez Niemcy i wywózkach do obozów zagłady, jak również interwencje w tej sprawie i prośby o działania mające Holokaust powstrzymać, np. bombardowanie linii kolejowych prowadzących do Auschwitz.
REKLAMA
Posłuchaj
- Lista Ładosia. Najsłynniejsi ludzie, których starali się ratować polscy dyplomaci
- Nie tylko grupa Ładosia. Polskich dyplomatów, którzy pomagali Żydom, było wielu
IAR/fc
REKLAMA
REKLAMA