more_horiz
Wiadomości

Problemy z dostawami prądu na Ukrainie. Zełenski: ekipy naprawcze pracują nad ustabilizowaniem sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 23:46
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w cowieczornym przemówieniu w mediach społecznościowych zapewnił, że ekipy naprawcze na całej Ukrainie pracują nieprzerwanie, by ustabilizować sytuację energetyczną. W wyniku rosyjskich ataków m.in. na elektrownie, na wielu terenach są trudności z dostawami prądu.
Prezydent Ukrainy W. Zełenski: Największe problemy z prądem- w Kijowie, Odessie i Charkowie
Prezydent Ukrainy W. Zełenski: Największe problemy z prądem- w Kijowie, Odessie i CharkowieFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Jak mówi prezydent, jednym z rejonów, gdzie ten problem jest największy, jest Kijów. - Największe problemy z dostawami prądu są w Kijowie i obwodzie kijowskim, Odessie i obwodzie odeskim, Charkowie i obwodzie charkowskim. To także okolice Winnicy, Tarnopola, Czerkasów, Czenihowa i inne rejony. Energetycy robią wszystko co możliwe, by umożliwić tam ludziom normalne życie - podkreślał Wołodymyr Zełenski.

Odbudowywanie połączeń

Prezydent przypomniał też, że dzisiaj do odzyskanego Chersonia przyjechał pierwszy od miesięcy pociąg z Kijowa- Chersoń odzyskuje połączenia transportowe. Dziś przybył tam pierwszy pociąg z Kijowa. Każdego dnia stwarzamy nowe możliwości dla mieszkańców - podkreślał.

W składzie pierwszego od ośmiu miesięcy pociągu relacji Kijów-Chersoń, znalazł się specjalny wagon pocztowy. Dostarczył przesyłki, na które adresaci czekali od początku wojny. 

Poczta ukraińska (Ukrpoczta) przekazała także do Chersonia znaczki pocztowe wyemitowane w czasie wojny, pocztówki i prenumeraty ukraińskie. 21 listopada poczta wznowi wysyłkę listów i paczek do Chersonia i z tego miasta.

Wołodrymyr Zełenski podziękował też nowemu brytyjskiemu premierowi Rishi Sunakowi za wizytę w Kijowie, podczas której zapowiedział, że Wielka Brytania dostarczy Ukrainie pomoc wojskową związaną z obroną przeciwlotniczą o wartości 50 milionów funtów.
Wśród zapowiedzianych dostaw mają znaleźć się działa przeciwlotnicze i technologia do zwalczania irańskich dronów wykorzystywanych przez rosyjską armię.

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także