more_horiz
Wiadomości

"Bundestag powinien uznać Hołodomor za ludobójstwo". Apel szefa dyplomacji Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 13:56
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do niemieckich władz o uznanie Wielkiego Głodu na Ukrainie za ludobójstwo. Tak zwany Hołodomor, czyli Wielki Głód, był wywołaną przez reżim w Moskwie klęską, która dotknęła Ukrainę w latach 30. XX wieku. Zmarło wówczas około 10 milionów ludzi.
Pomnik ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie
Pomnik ofiar Wielkiego Głodu w KijowieFoto: PAP/ EPA/SERGEY DOLZHENKO

Artykuł szefa ukraińskiej dyplomacji w dzienniku "Die Welt" ukazał się na kilka dni przed obchodami 90. rocznicy Wielkiego Głodu. Dmytro Kułeba przypomniał, że na początku lat 30. Ukraina była "najstraszliwszym miejscem na świecie".

"Opierając się na spreparowanych z premedytacją kłamstwach, totalitarny reżim Stalina umyślnie zagłodził miliony Ukraińców"- czytamy w artykule.

"Wielki Głód dotknął każdą rodzinę"

Dmytro Kułeba napisał, że ta niewyobrażalna tragedia dotknęła praktycznie każdą ukraińską rodzinę, również jego własną.

Dodał, że dziś Rosja dzieli Ukraińców w podobny sposób jak wtedy, nacinając nigdy do końca niezabliźnione rany.

"Dziś cały świat widzi, jak zachowują się władze w Moskwie. Trudno mówić o ich starych kłamstwach w oderwaniu od ich obecnego cynizmu" - ocenił minister.

Posłuchaj
01:00 12060862_1.mp3 Apel szefa MSZ Ukrainy do Bundestagu. Relacja Wojciecha Osińskiego z Berlina (IAR)

"Niemcy powinni uznać Hołodomor za ludobójstwo"

Szef ukraińskiego MSZ podziękował Niemcom za wsparcie w walce z Rosją i wezwał niemieckie elity do dalszego wyciągania wniosków z historii. 

"Uznanie przez Bundestag Hołodomoru za ludobójstwo oddałoby sprawiedliwość milionom ludzi i naświetliło prawdę o zbrodniach sowieckiego reżimu" - zaznaczył Dmytro Kułeba.

Od 1930 Moskwa prowadziła przymusową kolektywizację na wsiach. Niebawem wydano rozkaz wywiezienia z Ukrainy wszystkich kontyngentów zboża. Na Ukrainie szybko zapanował głód, szacuje się, że zmarło wiele milionów ludzi.


Infografika PAP Infografika PAP
IAR/in.

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także