more_horiz
Wiadomości

Nie żyje białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej. "Zmarł nagle"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 16:45
W sobotę media poinformowały o nagłej śmierci ministra spraw zagranicznych Białorusi Uładzimira Makieja. Państwowa agencja BiełTA powołała się na rzecznika MSZ Anatola Hłaza, który w jednej z wypowiedzi wskazał, że "jeszcze w piątek Uładzimir Makiej omawiał robocze plany na tydzień" i nic nie zapowiadało jego śmierci.
Nie żyje białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej
Nie żyje białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir MakiejFoto: Maxim Blinov / TASS / Forum

Ani białoruski resort spraw zagranicznych, ani oficjalne media, nie podały na razie więcej szczegółów na temat śmierci ministra. Na Twitterze ministerstwa spraw zagranicznych pojawiła się krótka informacja: "dzisiaj (sobota - red.) zmarł nagle minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej".

Uładzimir Makiej miał 64 lata. Sprawował funkcję ministra spraw zagranicznych Białorusi od 2012 r. Wcześniej przez cztery lata stał na czele administracji prezydenta.

Nie żyje białoruski minister spraw zagranicznych

MSZ wskazął, że w piątek minister Uładzimir Makiej odbył spotkanie z nuncjuszem apostolskim na Białorusi abp. Ante Joziciem. Z kolei w minionym tygodniu szef dyplomacji przebywał z wizytą w Armenii, gdzie odbywała się sesja poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

Pierwsze reakcje i wyrazy współczucia, na razie nieoficjalnie, popłynęły z Rosji - od rzeczniczki MSZ i Dumy Państwowej. Według mediów rosyjskich na niedzielę i poniedziałek planowana była wizyta w Mińsku rosyjskiego szefa MSZ Siergieja Ławrowa.

Czytaj także:

ng//PAP

Zobacz także

Zobacz także