more_horiz
Wiadomości

"Stoimy ramię w ramię". Wspólne nagranie premiera Morawieckiego i prezydenta Zełenskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 11:15
- Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i partnerami i zawsze będziemy was wspierać - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki we wspólnym nagraniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ukraiński prezydent dziękował Polsce za pomoc.
Stoimy ramię w ramię. Wspólne nagranie premiera Morawieckiego i prezydenta Zełenskiego
"Stoimy ramię w ramię". Wspólne nagranie premiera Morawieckiego i prezydenta ZełenskiegoFoto: PAP/Krystian Maj/KPRM

Szef polskiego rządu w sobotę przebywał w Kijowie, gdzie w ramach Trójkąta Lubelskiego spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem i premier Litwy Ingridą Simonyte.

Premier Morawiecki wziął też udział w międzynarodowej konferencji "Grain from Ukraine", podczas której omawiano nową inicjatywę ukraińskiego rządu wspierającą logistykę i eksport zbóż ukraińskich do krajów, które są zagrożone klęską głodu.

Premier Morawiecki w niedzielę zamieścił na Facebooku nagranie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, w którym nawiązał do wydarzeń sprzed 90 lat, kiedy komunistyczna Rosja wywołała na Ukrainie głód i ludobójstwo (Hołodomor).

"Dziś Rosja przynosi śmierć, głód i hipotermię ludności cywilnej. Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i partnerami i zawsze będziemy was wspierać" - oświadczył szef rządu.

- Panie prezydencie, 90 lat temu komunistyczna Rosja sprowadziła na Ukrainę ludobójstwo i głód - Hołodomor. Dziś Rosja przynosi śmierć, głód i chłód ludności cywilnej. Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i partnerami i zawsze będziemy was wspierać - zapewnia premier Mateusz Morawiecki.

Podziękowania od prezydenta Ukrainy

Prezydent Zełenski podziękował polskiemu premierowi, jego zespołowi, prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz całemu polskiemu społeczeństwu.

- Dziękuję bardzo tobie, twojemu zespołowi, prezydentowi Dudzie i całemu polskiemu społeczeństwu. Jestem bardzo wdzięczny, panie premierze, za to, że nam pomagasz, że Polska nas wspiera i że jesteś tutaj, zwłaszcza w tych latach, które są ważne dla Ukrainy, bo to naprawdę była wielka tragedia. Zginęło około 5 milionów ludzi i wtedy nie było wielkiej jedności między naszymi ludźmi. A dzisiaj są tutaj nasi bracia i siostry i oczywiście dzisiaj będzie to oznaczało zwycięstwo nad Rosją, nad gniewem, nad całą tragedią i agresją, jaką Rosja nam przyniosła. Dziękuję Polsko, dziękuję bardzo! Dziękuję ci! - mówi prezydent Wołodymyr Zełenski.

Posłuchaj
01:24 12069668_1.mp3 Wypowiedzi premiera Morawieckiego i prezydenta Zełenskiego (IAR)
  

Jak w sobotę przypomniało MSZ, na skutek wywołanej sztucznie przez władze ZSRR klęski głodu w latach 1932-33 zginęło od 4 do 10 mln obywateli Ukrainy. Hołodomor został uznany za ludobójstwo przez władze Ukrainy i licznych państw zachodnich, w tym Polski, USA, Kanady i krajów bałtyckich.

Czytaj też:

IAR/PAP/mn/kor

Zobacz także

Zobacz także