more_horiz
Wiadomości

"Ukraina broni dziś europejskiej kultury przed rosyjskim barbarzyństwem". Piotr Gliński w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 15:33
Wicepremier Piotr Gliński zaapelował podczas unijnej narady w Brukseli o wspieranie finansowe instytucji kultury na Ukrainie. Minister kultury i dziedzictwa narodowego poparł prośbę szefa ukraińskiego resortu kultury o stworzenie europejskiego funduszu, który umożliwi pokrycie pilnych potrzeb. O szczegółach korespondentka IAR w Brukseli Beata Płomecka.
Zbombardowany przez Rosjan Teatr Dramatyczny w Mariupolu
Zbombardowany przez Rosjan Teatr Dramatyczny w MariupoluFoto: PAP/VROU

- Jeżeli miałoby być to zrealizowane poprzez ten jeden procent z naszych budżetów, powinniśmy o to apelować do wszystkich rządów państw członkowskich Unii Europejskiej. Kluczowe jest tempo podejmowania działań, w związku z tym procedury dotyczące udzielanej pomocy powinny być uproszczone do minimum - mówił wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, podkreślając, że serce Europy bije dziś w Kijowie.

- To Kijów jest dzisiaj europejską stolicą kultury. Ukraina, poświęcając życie swoich obywateli, broni dzisiaj Europy, europejskich wartości, europejskiej kultury przed rosyjskim barbarzyństwem. Dlatego Europa, Unia Europejska musi wreszcie adekwatnie zareagować - powiedział Piotr Gliński.

Posłuchaj
00:20 12073473_2.mp3 Apel wicepremiera Piotra Glińskiego o wsparcie finansowe instytucji kultury na Ukrainie
Posłuchaj
00:17 12073473_1.mp3 Piotr Gliński: to Kijów jest dzisiaj europejską stolicą kultury (IAR)

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego zaapelował również do Komisji Europejskiej o pilne przygotowanie raportu podsumowującego konkretną pomoc dla Ukrainy w dziedzinie kultury.

IAR/Beata Płomecka/mg

Zobacz także

Zobacz także