more_horiz
Wiadomości

NATO będzie dalej wspierało Ukrainę. Ważna deklaracja Stoltenberga

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 20:00
- Pokazujemy jedność i wsparcie dla Ukrainy. Nie wycofamy się - zapewnił we wtorek w Bukareszcie Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.
Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba (z lewej) i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (z prawej)
Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba (z lewej) i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (z prawej)Foto: PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

NATO pomoże Ukrainie odbudować infrastrukturę energetyczną, zniszczoną rosyjskimi bombardowaniami. Decyzję taką podjęli w Bukareszcie ministrowie spraw zagranicznych krajów Sojuszu. W deklaracji ze spotkania politycy napisali też, że Zachód będzie wspierał Ukrainę tak długo, jak to będzie potrzebne.

- Zgodziliśmy się, że wesprzemy Ukrainę, by poradziła sobie ze zniszczeniami sieci energetycznej - poinformował Jens Stoltenberg, podsumowując ustalenia ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

"Będziemy przesyłać więcej wsparcia na Ukrainę"

- Wszyscy sojusznicy zgadzają się co do konieczności podtrzymywania pomocy zapewnianej Ukrainie - zapewnił Stoltenberg podczas wspólnej konferencji z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą.

- Putin próbuje użyć nadchodzącej zimy jako broni przeciwko Ukrainie - ostrzegł sekretarz generalny NATO.

- Potrzebujemy obrony przeciwlotniczej, pocisków IRIS czy Hawk, systemów Patriot, ale też transformatorów - wezwał Kułeba. - Jeśli otrzymamy transformatory i generatory, będziemy w stanie zaspokoić nasze energetyczne potrzeby. Jeśli dostaniemy systemy obrony przeciwlotniczej, będziemy w stanie obronić się przed rosyjskimi rakietami - wyjaśnił.

"Najlepszy sposób na zapewnienie pokoju na Ukrainie? Dostarczanie jej uzbrojenia"

- Najlepszy sposób na zapewnienie trwałego pokoju na Ukrainie to dostarczanie jej uzbrojenia - powiedział Stoltenberg. Odnosząc się do ewentualnego wejścia Ukrainy do NATO, zaznaczył, że "Sojusz uznaje aspiracje Ukrainy, ale skupia się obecnie na obronie kraju przed rosyjską agresją".

Sekretarz generalny NATO podkreślił, że "Rosja nie posiada głosu w sprawie członkostwa państw w NATO i ta sama zasada dotyczy również Ukrainy".

"Putin używa zimy jako broni"

Szef NATO mówił wcześniej, że w obliczu zbliżającej się zimy dalsza pomoc dla Ukrainy jest bardzo istotna, bo miliony ludzi mogą zostać bez prądu, wody i ogrzewania. - Musimy pomagać Ukrainie. Prezydent Putin używa bowiem zimy jako broni, a to powoduje mnóstwo cierpienia wśród Ukraińców - podkreślał Stoltenberg.

Ukraina już od wielu miesięcy prosi kraje Zachodu o bardziej zaawansowane systemy przeciwrakietowe, by móc bronić się przed rosyjskimi ostrzałami.

Polskę na spotkaniu w Bukareszcie reprezentuje minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

PAP/IAR/mg

Zobacz także

Zobacz także